Excursies Week van het Landschap: vrijdag 27 september 14.00 uur zaterdag 28 september 14.00 uur duinen bij de monding van de Noordzeeslufier. die technische kenmerken, midden in een grootschalige Oosterschelde en tegen de Noordzee aan, voor dat specifieke Neeltje Jans-gevoel. Wat het ook is, de speciale sfeer, Neeltje Jans als symbool voor het omgaan met de natuur, en voor de Hollandse strijd tegen en liefde voor de zee, de meeste mensen die wat langer met Neeltje Jans te maken hebben krijgen er 'iets' mee. We hebben dat gemerkt bij de enthousiaste verwezenlijking van de natuurbouwprojekten, bij de voorbereidingen voor natuur- rekreatieve voorzieningen, bij de natuurgidsen die het over hun eiland hebben en je hoort het van vaste bezoekers. Ook zelf stoppen we, als beherende instanties, min of meer ongemerkt, verhoudingsgewijs erg veel aandacht en energie in dit relatief kleine gebied. Het laat zich nog het beste samenvatten met de woorden die een potentiële sponsor voor een informatievoorziening onlangs bij zijn eerste bezoek zei: 'Neeltje Jans heeft een hoog Hollands glorie-gehalte'. ist dit ook tot in detail duidelijk te ïaken aan de machinisten van de ;rondverzetmachines. Daarnaast erzette Rijkswaterstaat, en dan in het lijzonder, de weg- en waterbouwer aap Geleijnse en de ecologen Ixo idriaanse en Willie Oorthuijsen, veel erk bij de realisatie van de natuur- ntwikkelingsplannen. iollands glorie )e eerste jaren zag het aangelegde uinlandschap er nogal kunstmatig, aal en ietwat hoekig uit. Echter, na nkele jaren hadden de wind en de jd er de artificiële randjes afgeschaafd n de natuur neemt de beeldvorming :eeds verder over. Van blonde, stui- ende duinen gaat het geleidelijk over i groene, meer gefixeerde duinen, foals in elke pionierssituatie waren de erste jaren slechts enkele planten- oortcn in de duingebieden aanwezig, naar dan wel massaal en bijna overal, oals Helm, Zeeraket en Gevleugeld lieszaad. Thans neemt de soorten- jkdom per jaar sterk toe en krijgt elk erreintype langzamerhand zijn eigen arakteristieke begroeiing. In duin- alleien zijn de eerste meer bijzon- ere soorten te vinden, zoals Strand- uizendguldenkruid. )e natuurontwikkelingen lopen altijd eer anders dan voorspelt, maar zijn esalniettemin niet minder belangrijk, .o broeden er tot nu toe minder terns op het vogeleiland dan ver acht, maar het het eiland blijkt wel en belangrijke, dagelijkse verzamel- ilaats voor steltlopers tijdens hoog- vaterperioden te zijn. Daarnaast dijkt, onverwacht, het duinlandschap s winters een aantrekkelijk leefgebied oor velduilen te vormen. De grote lufier aan de Noordzeekant heeft tot ïu toe een droger karakter dan ver vacht was. Dat neemt niet weg dat uist de belevingswaarde van dit ;edeelte bijzonder is. Hier zijn land- chapsvormende processen als zand verstuivingen, pioniersvegetaties, incidentele overstromingen en afkal ving, nog bepalend aanwezig, en vormen strand, zandbanken en zee een fraaie horizon. Neeltje Jans heeft een bijzonder karakter. Je moet er niet naar toe gaan met het idee te gaan zwerven in een uitgestrekt, natuurlijk duinge bied. Het is en blijft een kunstmatig aangelegd natuurterrein op een betrekkelijk kleine oppervlakte, dat bovendien nog een vreemde vorm heeft; langgerekt met vreemde uit steeksels. Niet alleen de vele stenen die je hier in de duinen tegen komt, overblijfselen van de werkvloer tijdens de bouw van de kering, herinneren aan de technische ontstaansgeschie denis van het eiland, maar ook de brede dijk over het eiland, de havendammen, wegen en de kering zelf. Toch verdwijnen al wandelend door het gebied die technische facet ten letterlijk en figuurlijk regelmatig uit beeld. En daarnaast zorgen mede De oever langs de Mattenhaven. Veek van het Landschap 11

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 11