Uit het beheer 'n piek voor 'n diek Jubileumaktie heeft schitterend resultaat Mr. H.J. Brink van Pakhoed met Zeeuws Landschap direkteur R. J. Willems bij de officiële overdracht van de Veerdam. Voor het luttele bedrag van slechts 1,-, kreeg de Stichting Het Zeeuwse Landschap de Veerdam te Kamperland in eigendom. Bij notaris kantoor Muvs in Kortgene werd op drie mei de overdracht geregeld. De Veerdam was tot voor kort eigendom van Koninklijke Pakhoed NV uit Rotterdam. En van de activiteiten van de onroerend goed divisie van Pak hoed was het bouwen van bungalow parken. Zo werd in Kamperland o.a. een project ontwikkeld, waar de Veerdam een "overblijfsel" van is. Pakhoed begon overigens niet als projectontwikkelaar, maar als Veem- bedrijf, dat jarenlang het gezicht van de Amsterdamse en Rotterdamse havens bepaalde. De vemen sloegen goederen op, die in opdracht van de handel werden gewogen, bemon sterd, gesorteerd en gedistribueerd. De vemen ontstonden rond 1600, in de tijd van de oprichting van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC). Met name in de daarop vol gende "gouden eeuw", dankte Am sterdam zijn glorie aan de handels activiteiten van de VOC. Wat daar ook aan bij droeg was de afsluiting van de Westerschelde door de Spanjaarden tijdens de SO-jarige oor log. In 1584 werden de dijken ron dom Saeftinghe door de "Staatsen" doorgestoken, ter bescherming van de stad Antwerpen. Het mocht allemaal niet baten. Antwerpen viel een jaar later en Saeftinghe verdronk, na een aantal stormvloeden overleefd te hebben, definitief. Veel kooplui uit de zuidelijke Nederlanden, namen vervolgens de wijk naar Amsterdam. Ook de geografische ligging droeg bij aan het succes van Amsterdam als havenstad. Dit blijkt onder meer uit de handel in Franse wijn. Dit produkt kwam elk jaar te laat beschikbaar om voor de ijsperiode naar de Oostzee te De inzamelaktie ter gelegenheid van het 60-jarig jubuleum van Het Zeeuwse Landschap is een groot succes. Onder personeel en bestuursleden circuleerden prognoses die varieerden van "in het allerbeste geval 10.000 gulden" tot "We zouden een halve ton moeten kunnen halen". Het begint erop te lijken dat zelfs de meest optimistische voorspellingen overtroffen worden. Bij het ter perse gaan van dit nummer was totaal al een bedrag ontvangen van ruim 51.000 gulden!!! Het komt erop neer dat ongeveer 20 van de verzonden bedelbrieven een positieve respons opleverde met een gift van gemiddeld 25 a 30 gulden. Reden genoeg om vanaf deze plaats alle gulle gevers en geefsters hartelijk te bedanken. Het totale bedrag komt dus rechtstreeks ten goede aan de drie jubileumprojecten: Het beheer van de sternkolonies op de Hooge Platen, de plaatsing van een vogelobservatiehut op de Philipsdam en een inrichtingsplan voor de Noord-Bevelandse Oosterscheldekust met speciale aandacht voor de bijna uitgestorven Noordse woelmuis. Nog steeds druppelen jubileumgiften binnen. En uiteraard zijn die nog steeds welkom! Wij zullen u via Zeeuws Landschap natuurlijk uitgebreid informeren over het verdere verloop van de aktie. Donateurs die het Vogelobservatiehuttenboekje niet hebben ontvangen bij het vorige nummer kunnen contact opnemen met de administratie. Het boekje wordt dan alsnog toegezonden. C.J. worden verscheept. Tussentijdse opslag was daarom noodzakelijk. In het begin van de 19de eeuw werd zowel in Amsterdam als in Rotterdam de "Pakhuismeesteren van de Thee" opgericht. De thee werd vanaf de tweede helft van de zeventiende eeuw uit China ingevoerd. Thee was een van de meest winstgevende handels- produkten en diende voorzichtig behandeld te worden. Aanraking met andere goederen was uit den boze, omdat thee erg gevoelig is voor het aantasten van het aroma. Tegelijk met de thee werd zwaar Chinees porselein aangevoerd, als ideale combinatie lading met een licht artikel als thee. Een uitstapje naar de onroerend goed markt dateert eigenlijk van kort na de oorlog. Veel veembedrijven zijn tijdens bombardementen door de Duitsers verloren gegaan. Van het een kwam het ander en voor dat je het weet ontwikkel je bungalow parken. Inmiddels heeft Pakhoed dit soort activiteiten beïndigd en con centreert zich nu voornamelijk op de dienstverlening rond de opslag van producten van de olie- en chemische industrie. Bij het afwikkelen van de diverse onroerend goed projecten, liep Pakhoed tegen allerlei "overhockjes" aan met onduidelijke bestemmingen. Bij Kamperland bleef de Veerdam als restant over. "Zo'n Veerdam geef je niet zomaar aan de eerste de beste", zegt Mr H.J. Brink, secretaris van de Raad van Bestuur. "We vinden het belangrijk dat een dergelijk belangrijk cultuur historisch monument behouden blijft voor het nageslacht. We zijn van mening dat de garantie daartoe in zeer goede handen is bij Stichting Het Zeeuwse Landschap", aldus Mr Brink. Op een weliswaar regenachtige dag, kon je toch zien dat de veerdam zich op een unieke lokatie bevind. Tussen de regenflarden door, doemt recht tegen over de dam het silhouet van Veere op. Directeur Willems toonde zich daarom zeer verheugd met de nieuwe aanwinst. Afgezien van de aanspre kende lokatie, stond de financiële afwikkeling hem ook wel aan. Want waar krijg je nu een diek voor een piek. A.r.d.W. 14 Week van het Landschap

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 14