Excursie Week van het Landschap: zaterdag 21 september 14.00 uur zen dode alk in het vloedmerk. aren hard achteruit gaat", zegt Ren ieijersbergen. Ren is beheerder van 11e natuurgebieden van Het Zeeuwse .andschap in West-Zeeuws-Vlaande- en. "Kijk", zegt hij, "Zo'n slufter is an voorbijgaande aard. Langzamer- land hoogt het gebied door verzan- ling steeds verder op. Je kunt al luidelijk merken dat vooral op de ïoogste delen verzoeting optreedt, moral aan de veranderingen van de legroeiing kun je dat zien. Het is wat lat betreft een komen en gaan van oorten, de successie racet voort. Om redes na te gaan hoe de vegetatie oor de jaren heen verandert, heb ik en aantal proefvlakken uitgezet, caarin ik bekijk welke plantesoorten r voorkomen en in welke aantallen, '.o blijkt dat sinds vorig jaar de ;esteelde zoutmelde, weliswaar niet lit het gebied, maar wel uit al mijn roefvlakjes is verdwenen. Het zilte arakter verdwijnt, de zilte pionier- danten trekken zich terug." In de rillende lucht boven het oostelijk leel van het schor, grazen geschoren chapen loom hun kostje bij elkaar. Daartussen door scharrelen parman- ige kieviten en energieke tureluurs, "egen de duinen staat een groepje ergeenden te vergaderen. "Ook hier De duinstruwelen zijn rijk aan vlinderszoals deze artjusidinder. kun je zien dat verzoeting toeneemt", zegt Ren. "Zo'n 30 40 schapen kun nen niet voorkomen dat door een ho gere produktie, verruiging optreedt. Er is overleg met de gebruiker, om door een groter aantal schapen de begrazingsdruk wat op te voeren en de begrazingsperiode te verlengen". Ondertussen speelt het waterschap met het idee om westelijk van de zwarte polder een "hangend strand" aan te leggen. Haaks op en parallel aan het strand worden onder de laagwaterlijn stenen dammetjes aan gelegd. De bedoeling is dat de onder watervakken zand invangen, waardoor de verzanding van de verdronken Zwarte polder vertraagt. Weliswaar doen de huidige plantensoorten zich hier een voordeel mee, maar vindt Rene: "Zo'n hangend strand geeft op ander plaatsen weer stranderosie, waardoor een natuurlijke kustaanwas met de daarbij horende flora en fauna al snel in de kiem worden gesmoord. Jammmer, want hier liggen kansen voor verstoringsgevoelige natuur, met daarnaast met een uitgekiende zone ring mogelijkheden voor recreatief medegebruik. V7eek van het Landschap 17

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 17