Aalscholvers zijn talrijk up de Slikken van de Heen. Als het bos onder wordt ontstaat er mogelijk een broedkolonie wens ongeveer gelijktijdig aanwezig, ondanks het gegeven dat ze een sterk verschillende manier hebben om zich te verspreiden. Wilgen lijken met hun vederlichte zaadpluis in staat om elke geschikte v estigingsplaats binnen de kortste keren te koloniseren. Maar vlieren hebben zware bessen, die normaliter alleen via een vogelmaag een wat langere reis kunnen afleggen. Alleen doordat ze enorme hoeveel heden zaden (in casu bessen) produ ceren kunnen dat soort planten toch snel nieuw terrein veroveren.Intussen voeren de laatste vertegenwoordigers van het vroegere getijderegiem hun bij voorbaat verloren achterhoede gevecht. Op de bodems van droog gevallen getijdekreken komt via uit spoeling nog voldoende zout terecht om zoutplanten als engels slijkgras, zeekraal en zeeaster nog een kwij nend bestaan te verschaffen, maar het is een kwestie van tijd voordat ze verdwijnen. Kokmeeuwen leken in de steeds hoger wordende vegetatie eerst even op te bloeien, maar inmiddels zijn ze vertrokken naar de nieuw aangelegde eilandjes langs de voor oever, die overigens ook slechts tijde lijk soelaas bieden. De toekomst op de slikken v an de Heen is aan vossen en reen, adelaarsvarens en engelwor tels, kiekendieven en blauwborsten. Beheerder Ron Brouwer aarzelt niet als ik hem vraag wat er voor hem aantrekkelijk is aan de Slikken van de Heen. "Het gebied is oorspronkelijk; en dat is de grote waarde ervan. Om van de Slikken van de Heen te genie ten hoefje geen verstand van natuur te hebben. Je moet het belven; en dat kan iedereen". In dit landschap pas sen perfect grote grazers, zoals de Schotse Hooglanders die er rond lopen. "Ze hebben veel eigenschap pen van het oerrund en je ziet bij voorbeeld dat ze moeiteloos de kre ken overzwemmen en heel graag zomaar in het water staan". En on vermijdelijk komt dan toch de man die er wel verstand van heeft aan het woord. "Weet je dat er in een steile oeverwal een stuk of tien oeverzwalu- wen gebroed hebben? En op het mo ment barst het van de fouragerende steltlopers. Zo zijn er volop grutto's die zich verzamelen voor de najaars trek. En dan al die rugstreeppadden; moet je die ook niet noemen? Excursies Week van het Landschap: zaterdag 21 september 14.00 uur Op de vlierstruiken verschijnt in het najaar massaal het Judasoor. vVeek van het Landschap 19

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 19