Van de redactie Nalatenschappen en legaten Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-562640 Telefax 0113-563729 Postrekening 245740 Bank: ABN-AMRO Middelburg Bank: Hek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie J. van den Boom - G.J.C. Buth - M. Jacobusse - M. van der Jagt - R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBLIBORN media Zonnebloemstraat 46, Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 0113-250505 Fax 0113-250300 Vormgeving en produktie Boom Kollektief, Goes Druk Grafisch Bedrijf Pitman, Goes Foto's en illustraties Wilco Jacobusse 24 A. Sybrands 21 P. Boeléé 20,21 A. v.d. Wees 13, 16, 17 H. Joziasse 19 M. Jacobusse 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19 Omslagfoto Grasland, riet en open water wisselen elkaar afin de Noord-Bevelandse inlagen, (foto Chiel Jacobusse) Inhoudsopgave Agenda 2 Van de redactie 3 De inlagen van Noord-Beveland 4 Het Zwin 6 Natuur en cultuur in perfecte harmonie 8 De historie van Neeltje Jans 10 De Yerseke Moer 12 Uit het beheer 14 De verdronken zwarte polder 16 Slikken van de Heen 18 Vogels in de barre winter 95-96 20 Bospaddestoelen 24 Het aankopen van natuurgebieden en vervolgens zorgdragen van een goed beheer is de belangrijkste doelstelling van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Als donateur weet u hoe succesvol onze Stichting hierin is.In de statuten van 1936 staan nog een aantal doelstellingen die nu, 60 jaar later nog altijd actueel zijn. Het gaat dan om zaken als het scheppen van nieuw natuur- en landschapsschoon, het tegengaan van aantastingen van natuur en landschap, bescherming van bijzondere gebouwen en kenmerken in het landschap, het geven van voorlichting en de begeleiding van de recreatie in waardevolle gebieden. Natuur, cultuur, landschap, historie en recreatie zijn onderwerpen waarover u in dit tijdschrift wordt geïnformeerd. U kunt lezen hoezeer deze met elkaar verweven zijn. Aan het woord komen de beheerders en gebruikers van ons landschap en u leest o\ er een grote v erscheidenheid aan landschapstypen, als duinen, schorren, inlagen, oudlanden, land goederen en nieuwe natuur met elk hun eigen belevingswaarde: een recreatieondernemer die zijn gasten enthousiast de natuur laat zien, een herder met zorg voor zijn schapen, de specialistische vogelaar die elke nieuwe soort noteert, een vrijwillige gids die kickt op zijn natuurgebied en de specialistische beheerders die borg staan voor kwaliteit. Voorlichting en recreatief mede gebruik van de terreinen zijn zeker geen nieuwe begrippen voor onze Stichting, maar met de toenemende belangstelling voor natuur en land schap van de eigen bevolking en de recreant/bezoeker vragen deze onderwerpen wel een eigentijdse invulling. In onze terreinen vindt u informatieve bebording en een team van ca. 50 gidsen leidt u op verzoek rond in de reservaten. In de Week van het Landschap zijn er weer vele extra excursies. Op geschikte plaatsen vindt U vogelobservatie hutten. Binnenkort kan een fraaie nieuwe hut geplaatst worden langs de Philipsdam dankzij de royale giften Als beheerder van de Zeeuwse Natuur streven wij ernaar de terreinen zoveel mogelijk voor u toegankelijk te maken. Vanzelfsprekend voelen wij ons gelijktijdig verantwoordelijk voor de bescherming t an de aanwezige waarden. De openstelling kan hierom niet onbeperkt zijn. Daarvoor zijn wij met teveel mensen en is de opper vlakte natuur te klein. Robert Willems Veel mensen besluiten de Stichting het Zeeuwse landschap te steunen middels nalatenschappen en legaten. Wij zijn daar erg blij mee. Mocht u dat ook overwegen, dan kan elke notaris u informatie verstrekken. Ook kunt u zich wenden tot ons bureau: Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand. 'Gewone' giften aan stichting het Zeeuwse Landschap zijn in principe aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. die U ter gelegen heid van ons 60- jarig bestaan heeft overgemaakt. Met een zekere trots zullen wij binnenkort een bezoekerscen trum bij het Verdronken Land van Saeftinghe openen waar u op een moderne wijze zult worden geïnfor meerd over dit belangrijke reservaat. Van hieruit kunt u geleide wandelingen boeken, maar ook zult u binnenkort geheel zelfstandig via een korte wandelroute- het gebied kunnen bezoeken. Veek van het Landschap 3

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 3