hor op gaan, dan gaat er per drie agen een watertank van 800 liter oor. En dat moet iedere keer per ato worden aangevoerd." rg lastig allemaal en dat betekent us meteen dat daarmee het plafond in het aantal schapen is bereikt. )e combinatie zeedijk en schor is vrij ieuw. Met de dijkverzwaring van vijf ar geleden, verviel het oude gebruik an rundveebegrazing. Rundvee op eedijken mag niet van het water- hap. Op zeedijken moeten schapen ipen. En zodoende werd tegelijk eweiding van het schor mogelijk, mdat een eenvoudig hek in de afras- ring voldoende was om de wolletjes wisselend op de dijk of op het schor laten eten. Het schor staat nu iasdras. \ls over een paar dagen het water ezakt is, dan mogen ze weer op het hor. En dat willen ze wel, want de ijk is dan weer kaalgevreten." )e zoutvegetatie maakt de kelen dan el dorstig, ze gedijen uitstekend op et schor. Om dat aan de weet te omen volstaat het niet om ze eens iep in de ogen te kijken. Een des- undigc voelt dat aan de rug; die loet vlezig zijn. Binnenkort gaat de ram er weer bij, e mogen niet te vet zijn en niet te ïager. Precies er tussen in geeft de In het najaar bloeit uitbundig de lamsoor ofZwinneblonnnc. beste kans voor een tweeling". Ter hoogte van de uitkijkpost glipt iemand tussen de afrastering door om een emmertje zeekraal te snijden. "Keer op keer trappen die lieden de draden kapot en moet ik het weer herstellen. De mensen moesten eens wat meer nadenken. Vroeger zag je hier niemand, maar de laatste jaren is de recreatie zo toegenomen, dat er wel eens iemand over de dijk het schor in loopt. Schapen zijn schrik achtig en houden niet van onver hoedse dingen. Excursies volgen een vaste route, dat weten ze en dan lopen ze op hun gemakje van de groep weg. Schapen zijn niet dom." Jules gooit de teil nog een keer vol en pas als we weglopen komen ook de achterblijvers drinken. Wat dat betreft hebben schapen iets menselijks - of hebben wij iets dierlijks - drinken doe je op je gemak en zonder potte - kijkers. De schapenhouder en z'n schapen doen goed werk. De strand- kweek is in drie jaar opgeruimd en zeekraal, schorrekruid, lamsoor en kweldergras zijn teruggekeerd en wie- weet wat de toekomst nog biedt. ustendt' jonge Zilvermeeuwen op bet Zwinstrand. Excursies Week van het Landschap: donderdag 26 september 14.00 uur zaterdag 28 september 14.00 uur Veek van het Landschap 7

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 7