ooiweiden, landbouwgronden en ebouwen, waaronder het kasteel en en boerderij. Het op de juiste wijze eheren van het bos en de daarin elegen waterpartijen is geen eenvou- ige opgave gebleken. "Zo vormt de estkant van het bos enigszins een •robleem, omdat de beplanting zich ïoeilijk kan handhaven door de eewind" zegt Chris de Groot. Chris beheerder van het Landgoed, net Is van alle andere natuurgebieden an Het Zeeuwse Landschap in lidden-Zeeland. Door middel van et afsluiten van een beheersovereen- omst tussen Het Zeeuwse Land- :hap en de eigenaresse is het beheer an het landgoed gewaarborgd. "Het >os bestaat voornamelijk uit es en eik, laar plaatselijk is beuk de domine- ende boomsoort. Door het ouder orden van het bos komen de kronen an de bomen bij elkaar. Er komt tinder licht op de bosbodent, waar oor het aantal struiken en kruiden nder de bomen afneemt" vertelt ihris. "Het onderhoud van de andelpaden vergt ook veel werk, mdat een groot deel van het bos egenwoordig toegankelijk is voor ubliek op de aangegeven paden. )oor het bos is middels roodgekopte alen een wandelroute van ongeveer kilometer uitgestippeld, die langs 11e elementen van het landgoed oert. Het beheer van het landgoed is afgestemd op de juiste combinatie van natuur en cultuur, zegt Chris. Al aan het einde t an de winter klin ken er vreemde geluiden uit de dan nog kale bomen bij de westelijke waterpartij. De ruwe schreeuwen zijn afkomstig van de blauwe reigers, die hier sinds 1989 in kolonievorm broe den. Blauwe reigers kunnen slecht tegen strenge winters en dat is dit jaar duidelijk merkbaar. In de bomen zijn aanzienlijk minder nesten bezet dan voorgaande jaren. Het wel en wee in de reigerkolonie is goed te zien vanaf het wandelpad aan de oostkant van de waterpartij. Dit is zeker aan te bevelen, want de normaal zo een zame, stille reiger laat zich hier van een heel andere kant zien. Behalve op vogelgebied, kan er in het voorjaar volop worden genoten van de stinzenplanten, die met hun kleur rijke bloeiwijze de bosbodem versie ren. Stinzenplanten zijn planten die in het verleden uit Zuid-Europa zijn ingevoerd om onder andere landgoe deren mee op te luisteren. Dit gebeurde het eerst op Friese versterk te hofsteden, die stinzen werden genoemd, vandaar de naam stinzen planten. De op Ter Hooge voorko mende stinzenplanten, waaronder voorjaarshelmbloem, sterhyacint, knikkende vogelmelk en aronskelk, zijn goed te bekijken, aangezien veel van deze planten dicht langs de wandelpaden groeien. Laatstgenoem de stinzenplant is behalve in het voorjaar ook erg fraai in het najaar, wanneer er aan de aronskelk felrode bessen verschijnen. Na de voorjaars- bloeiers is het de beurt aan het fluitekruid, dat grote delen van de kruidlaag van het bos domineert. Nadat het "toeterloof" is uitgebloeid, verwelkt de plant en zakt het in elkaar, waardoor de kruidlaag een wat triest aanzicht krijgt. De randen van de rietvegetatie ten westen van het kasteel vormen de groeiplaats van zeldzaam geworden orchideen. Twee verschillende zomerbloeiers zijn hier te vinden, namelijk de rietorchis en de moeras- wespenorchis. Deze wettelijk bescher mde planten zijn lastig te ontdekken als ze niet in bloei staan. Maar als ze wel in bloei staan, zijn ze onmogelijk over het hoofd te zien. De rietorchis heeft roze tot paarsrode bloemen, die als een aar op de bloeistengel zitten. De op Ter Hooge talrijkere moeras- wespenorchis heeft een tamelijk arm- bloemige tros overhangende bloe men, met een fraaie kleurencombi natie van wit, dooiergeel en wijnrood. In het najaar, als de bomen hun felgekleurde bladeren laten vallen, wordt het bos overvallen door hon derden vogels uit het hoge noorden, die de daar heersende strenge winter verruilen voor een mildere winter in het Zeeuwse. Vink- en lijsterachtigen doen zich te goed aan beukenootjes en bessen, die doorgaans in ruime hoeveelheden voorradig zijn. Contactroepjes verbreken met grote regelmaat de stilte, een ree sprint met spoed richting dekking, paddestoelen schieten in alle soorten en maten uit de bosbodem. Kortom, voordat het mannenkoor zich in het voorjaar weer laat horen, is er veel te beleven op landgoed Ter Hooge. Ga zelf maar eens kijken... en luisteren natuurlijk! 'roeg in het voorjaar verschijnen stinscplanten, zoals deze winteraconictcn. Excursies Week van het Landschap: zaterdag 21 september 10.00 uur maandag 23 september om 14.00 uur Veek van het Landschap 9

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 9