De inlagen van Noord-Beveland Parels langs een verbrokkelde kustlijn Chiel Jacobussc: Gek is dat toch met de natuur die je iedere dag om je heen ziet. Veel oudere Noord- Bevelanders vertoeven graag langs de Oosterscheldekant bij de "kupen", zoals de inlagen hier genoemd w orden. Laat ze een half jaar elders vertoeven en je zult ze horen vertellen over de weidse vergezichten en de wolkenluchten met het wonderbaarlijke Zeeuwse licht. Zonder opsmuk of overdrijving, maar met onmiskenbare, koesterende trots. Maar op de zeedijk staan ze mekaar met een stalen gezicht te vertellen dat het allemaal niks bijzonders is. Natuur, dat is de Veluwe, of de Kemiemer duinen, maar hier, vlak bij huis wordt het oog verblind door de vanzelfsprekendheid van wat je elke dag voor ogen hebt. W De inlaag Kciboogtc. PR-bedrijfsleider Piet Hamelink van Roompot Recreatie in Kamperland wandelt wekelijks met gasten van Roompot Beach Resort langs de Noord-Bevelandse kust, waarbij een bezoek aan de vogelobservatiehut in de inlaag "de Keihoogte" een vast onderdeel vormt. Zijn gasten krijgen tijdens deze wandeling een mixture van persoonlijke verhalen, geschiede nis deltagebied, natuur- en land schapsontwikkeling te horen. Hij is graag bereid iets te vertellen, "als het maar niet al te specialistisch wordt". Wat is voor u het aantrekkelijke van het kustlandschap met inlagen? Allereerst ben ik altijd weer opnieuw geboeid door de wisselingen van de kustlijn tengevolge van de eb en vloedbewegingen, het oneindig steeds meer heen en weer gaan van het wa ter blijft aantrekkelijk. De ontstaans geschiedenis van de verschillende in lagen, de dijkstrukturen en de vloed lijn blijven mij boeien. U krijgt vast volop reacties op de wandelingen? Uiteraard is en blijft het altijd aange naam om het eigene van de streek over te kunnen dragen op je gasten; zeker als je bemerkt dat betrekkelijk anonieme gasten je achteraf foto's sturen en toekomstige gasten aan moedigen zeker deze wandelingen mee te maken. Juist omdat ik nadruk kelijk bij aanvang van de wandelingen meld dat ik geen natuurgids of vogel kenner ben, is het voor velen juist een aangrijpingspunt mij omstandig te gaan informeren over diverse vogel soorten e.d. Ik blijf me daar echter beperkt over uitlaten omdat ik voor alsnog niet over de juiste deskundig heid beschik. Juist de combinatie van streekgebon den eigenaardigheden en betrekke lijke onwetendheid lijkt door de gasten te worden gewaardeerd. Leuke of bijzondere ervaringen? De meest originele antwoorden krijg ik op de standaardvraag of mensen weten hoe de eb en vloed beweging tot stand komt. Bijvoorbeeld; het al of niet smelten van de ijskap op de Noordpool of het al of niet open zetten van de schuiven in de storm vloedkering. Ook over de inlagen gaan de wildste verhalen rond; een gast beweerde eens met grote stellig heid dat het allemaal oude forten waren uit de middeleeuwen. Ook het eventueel bij laagwater laten proeven van een rauwe mossel of een wilde oester lokt grappige reacties uit. Onderzoeken wijzen uit dat recrean ten steeds meer waarde hechten aan het landschap en de natuur op de vakantiestek. Merkt u daar iets van? Uiteraard is dat merkbaar, echter onze gasten komen in de eerste plaats voor het strand en de zee, dat moet dus optimaal aanwezig zijn. Vervol gens de voorzieningen op het bedrijf en de omgeving. Het "Zeeuwse Landschap" met z'n historische kernen, molens en wijdse landschap pen scoren hoog. Maar de natuur waarden in de omgeving worden steeds aantrekkelijker gevonden naarmate de informatievoorziening ei de toegankelijkheid groter worden. Informatiepanelen langs de Ooster- schelde, Veerse Meer en Inlagen zijn dan ook zeer nuttig en worden zeker gewaardeerd. Behalve in de recreatiesector ben je ook volop actief in de gemeentepolitiek. Mc. de voeling met de bevolking zit het dus wel snor. Ervaar je een verschil in de manier waarop recreanten en eigen inwoners tegen de inlagen aankijken? Niet echt een verschil, voor sommi gen is het vanzelfsprekend en voor sommigen is het zeer uniek, zowel bi de recreanten als bij de lokale bevolking. En bij beide groepen is soms sprake van onwetendheid over het belang van de gebieden. Alhoewel jongelui uit de omgeving die bijvoorbeeld met hun zogenaamde crossbrommer zich echt als "herrieschoppers" kunnen gedragen, in en om de inlagen, zou den het tocht zeker moeten weten. Binnen de natuurbescherming gaan stemmen op om de noordkust van Noord-Beveland autoluw of autovrij te maken. Wat vindt u van die gedachte? Zeer aantrekkelijk, en positief als promotie activiteit te gebruiken, mits aan een belangrijke randvoorwaarde wordt voldaan; namelijk dat de infra structuur er op toegerust is. Met name de aanwezigheid van fiets- en Week van het Landschap

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 4