Natuur en cultuur in perfecte harmonie door Ralf Joossc Het is kwart over vier, de wekker wekt me op een voor mij ongebruikelijk vroegtijdstip. Het is nog steeds vroeg en donker op deze toch nog kille junimorgen, als ik mij enige tijd later naar mijn doel begeef voor een broedvogelinventarisatie: het landgoed Ter Hooge. allemaal in het bos afspeelt. Aan de omvang van de bomen is goed te zien dat het bos nog relatief jong is, hetgeen best eigenaardig is voor een landgoed dat al ruim twee eeuwen bestaat. Over de oorsprong van het kasteel Ter Hooge is weinig bekend, maar het werd vermoedelijk in de dertiende eeuw gebouwd en in de veertiende eeuw bewoond door Anne van Borssele. Tot circa 1750 lag het kasteel, omringd door een slot gracht, temidden van het agrarische landschap. De vestingstad Middel burg lag toen, in tegenstelling tot de huidige situatie, nog op ruime afstand ten oosten van het kasteel. Kort na 1750 is begonnen met de aanleg van het landgoed. Het werd hoofdzakelijk aangelegd in de Engelse landschaps stijl, dat zich kenmerkt door een natuurlijk aanzien, meanderende waterpartijen, kronkelpaden en door kijkjes. Het landgoed ontwikkelde zich tot n der mooiste van Walche ren, maar door de inundatie van Walcheren in de Tweede Wereld oorlog ging alle, vaak eeuwenoude beplanting verloren. In 1947 werd het landgoed op initiatief van de familie Van Lynden opnieuw inge plant. Vandaar dat het bos zich nog maar in de jeugdfase bevindt. Het landgoed Ter Hooge is ongeveer 45 ha groot en bestaat naast het bijna 20 ha grote bos uit waterpartijen. Eenmaal aangekomen ben ik klaar wakker, veroorzaakt door het man nenkoor van Ter Hooge. Dit morgenconcert wordt verzorgt door de tientallen verschillende v ogel soorten, die hun aanwezigheid dit broedseizoen kenbaar maken door luid en duidelijk door elkaar heen te zingen. Het uitgebreide repertoire van de zanglijster, het vrolijke gepre vel van de tuinfluiter, het gekrijs van de vlaamse gaai, het luide gelach van de groene specht, het is zomaar een greep uit de vele geluiden die 's mor gens vroeg te horen zijn. Geruisloos vliegt een ransuil voorbij, op weg naar zijn roestplaats. Voor deze jager "zit de dag er al weer op", want dooi de laaghangende nevel en het loof van de bomen verschijnt een rood- Achteraanzicht van bet kasteel Ter Hootje. oranje bol aan de horizon. Naarmate de zon hoger klimt, neemt de zang activiteit van de vogels af. Dit in tegenstelling tot de menselijke activi teit, die juist toeneemt en de serene stemming drastisch verstoort. De be stuurders van de vele auto's verplaat sen zich langs het landgoed richting werk, niet bewust van wat zich Het landjtoed omvat naast bet parkdeel ook weiland en akker. .liüiii! iHiiiil tiHiïi: 8 Week van het Landschap

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 8