Infopaneel bij de inlaag Keihoogte; ook het in goede banen leiden van de recreatie is een belangrijk onder deel van het beheer. Beheer Het beheer van de natuurgebieden van Noord-Beveland wordt niet zo maar uitgekozen. Het wordt nauw keurig bepaald, onder andere op basis van de ontstaansgeschiedenis, karak teristiek, huidige en potentiële natuur waarden. Dit is allemaal vastgelegd in het nieuwe 'Beheersplan Natuurgebie den van Noord-Beveland'. Dit plan is opgesteld volgens de nieuwste inzichten in het natuurbeheer. Het bestaat uit een inventariserend deel, een deel evaluatie en visie en een deel waarin de beheersplanning voor de komende twaalf jaar is beschreven. Het streven is om het open karakter van de gebieden te behouden en daar mee de karakteristieke natuurwaarden te behouden en te verhogen. Dit zal in de meeste gevallen worden bewerk stelligd door extensieve runder- of schapenbegrazing, of door een 'niets doen beheer', wanneer het open water betreft. Er zijn echter een aantal uitzonderingen. Het veenmos- rietland in de inlaag Vlietepolder zal jaarlijks worden gemaaid, waarbij het maaisel wordt afgevoerd. Dit zoge naamde verschralen haalt veel voedingsstoffen uit de 'drijvende bodem'. Het doel hiervan is om de oppervlakte veenmos te vergroten, met als gevolg dat ook andere planten en dieren, die in Zeeland zeer zeld zaam zijn, daarvan kunnen profiteren. In het beheer zal speciale aandacht uitgaan naar de noordse woelmuis en kustbroedvogels. Mede omdat de noordse woelmuis nog in de inlaag Vlietepolder voorkomt, zal het hui dige beheer in dit terrein de komende beheersperiode worden voortgezet. Er is echter nader onderzoek nodig naar het gedrag en het biotoop van dit zeldzame diertje, alvorens over te gaan op een speciaal 'noordse woelmuizenbeheer'. Kustbroedvogels, zoals sterns en plevieren, kunnen gebruik blijven maken van het speciaal voor hen aangelegde eiland in de inlaag 's-Gravenhoek. Om het eiland voor deze vogels interessant te houden, wordt jaarlijks de begroeiing van het eiland verwijderd. Veel van deze vogels broeden namelijk graag op een onbegroeide, met schelpen bezaaide bodem. Gezien het grote succes van het eiland, is het wenselijk dat er nog meer broedterreintjes voor kustbroed vogels worden aangelegd. Bescherming van deze vogels is wel op zijn plaats, aangezien ze onlos makelijk met het Zeeuwse landschap zijn verbonden. Bovenstaande beheersmaatregelen zijn maar een fractie van alle werk zaamheden die nodig zijn om de waarden van de natuurgebieden van Noord-Bevcland te behouden en te verhogen. Behalve medewerkers van Het Zeeuwse Landschap zijn er velen die zich direct of indirect inzetten om de natuurwaarden en de cultuurhistorische waarden van deze gebieden te beschermen, zodat we er met z'n allen tot in lengte van dagen van kunnen genieten. Ing. R. Joosse is tijdelijk mede werker beheersplanning bij Het Zeeuwse Landschap. Het nieuwe Beheersplan Natuur gebieden van Noord-Beveland is door hem samengesteld. 18

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 18