Een kudde hooglanders in het winterse landschap van de Slikken van de Heen. een helicopter bracht ook niets aan het licht. Ineens dook de doodge waande koe na twee maanden weer op, met een kalfje erbij. Het beest had een kreupele voorpoot en was behoorlijk schuw. Later sloot zij weer aan bij de koppel en toen zag ik pas wat er aan de hand was. Een v oor poot was omklemd door een ratten- klem. De koe was in een vergeten bisamrattenklem getrapt. Na een ver dovingsschot hebben we haar geluk kig van de klem kunnen bevrijden." Nu nog meer aan het oog onttrok ken, door de steeds hoger wordende bomen en struiken struinen de run deren de uitgestrekte schorren af. Zij kunnen onmogelijk de plantengroei bijhouden en zeker het moeilijk ver teerbare duinriet niet. "Ze grazen dan ook selectief', zegt Ron Brouwer. "Meestal grazen ze op vaste lokaties. Vooral langs de oevers van de kreken, waar dan ook natuurlijke graslanden tot ontwikkeling komen. Tal van vogels zoals het bokje en de water snip profiteren hiervan. Maar af en toe duiken ze ook de ruigte in en slaan daar gaten. Op zo'n plek kun nen weer nieuwe bomen tot ontwik keling komen en zal op den duur het bomenbestand een gevarieerde leef tijdsopbouw krijgen." 's Winters wordt het een heel ander verhaal. Het afgestorven plantenmateriaal moet nu als voedselbron dienen. Veel planten zijn verhout, en daar kan een rund dus niets mee beginnen. De afbraak zou zo lang duren, dat er nauwelijks nog doorstroming naar de maag plaatsvindt. Het dier raakt verstopt en sterft dan met een volle pens van de honger. Vandaar dat ze 's winters een beetje bijgevoerd moeten worden. Com postvat Dat zal een paard niet zo gauw over komen. Hun spijsverteringskanaal zit anders in elkaar, waardoor een paard meteen ook een andere ecologische functie heeft. Paarden zijn ook ge specialiseerde graseters, alleen geen herkauwers. In tegenstelling tot de runderen profiteert het paard direct van de voedingstoffen uit het gras en niet eerst de bacteriën. Een paard draagt ook veel bacteriën bij zich. Alleen niet in z'n maag, maar in een 30 liter grote dikke darm. Hij mist daardoor de constante stroom ei - witten van bacteriën naar de maag als eiwitbron. .Als in de herfst de planten groei vermindert of zelfs stil komt te staan, kunnen paarden overschakelen op een menu van dorre uitgegroeide planten van slechte kwaliteit. Ze kun nen die eten, zonder zoals bij een koe het risico te lopen verstopt te raken. Nauwelijks afgebroken stukken kun nen ze gewoon doorspoelen. Zo ja gen ze het voedsel door maag en darmen. De passagesnelheid is twee maal zo groot als van een rund, waar door ze in de zelfde tijd twee maal zo veel voedsel kunnen verwerken. Als het om het opruimen van afge storven planten gaat, is een paard een groter vuilnisvat of compostvat dan een rund. Zo compenseert een paard de geringere verteerbaarheid door de doorspoelsnelheid flink op te voeren. Met zijn vetreserves blijft het paard op die manier 's winters op de been. Parnassia Een paard is in tegenstelling tot een rund dus veel meer een dier van ui tersten. In het groeiseizoen gebruikt hij meestal een beperkt deel van zijn leefgebied, waar hij de planten kort, jong en dus goed verteerbaar houdt. In die periode is hij een luxere eter dan een rund. Vaak ontstaat dan ook een typische paardenwei. Een wei met open plekken die fris en groen ogen, met daarnaast grote plekken die be staan uit doorgroeide planten. "Toch komen ze hier aan selectief grazen nauwelijks toe", zegt Ron Brouwer. "De zandige grond is zo voedselarm dat ze alles wel mee moeten pikken Kalveren van de Schotse hoog landers worden zonder hulp van een veearts tei- wereld gebracht.

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 5