om aan de kost te komen. Daardoor vormen zich ook nauwelijks latrines. Paarden hebbennamenlijk de gewoon te om op vaste plaatsen uitwerpselen en urine te deponeren, waardoor de bodem plaatselijk verrijkt wordt. Meestal schieten daar ruige soorten planten op, maar op de Plaat van de Vliet dus niet. Door het effect van de paardenbegrazing vind je tal van zeld zame soorten van vochtige duinvallei en, zoals parnassia en winterbitterling terug. Met daarnaast vier soorten orchideeën en veel wasplaten, de orchideeën onder de paddestoelen." "Hoewel de paarden hun werk goed doen, gaan ze toch weg", vervolgt Ron. "De groep bestaat uit vijf heng sten, waarmee moeilijk te variëren is. In een bestaande hengstengroep, be tekent een paard erbij meteen oorlog. Hoewel ze weinig verzorging nodig hebben, moeten toch af en toe de- hoeven gekapt worden. Bij deze on stuimige "heren" kan dat alleen als de verdovingsspuit eraan te pas komt en dat maakt het allemaal erg bewerke lijk. Het ligt in de bedoeling de Przewalski-paarden volgend jaar te vervangen door een fokgroep Welsh pony's met één hengst." Jan Reijngoudt heeft in de loop der jaren een bijzondere band met het gebied gekregen. "Midden in het gebied ervaar je een bijzondere stilte, geen stilte waar je bang van wordt, maar je juist een heerlijk gevoel geeft. De verbondenheid ging zelfs zover, dat ik op zoek naar kalveren net als runderen ook maar een kreek over zwom om in het spoor te blijven. En als je onderweg een ree tegen kwam of je zag een groep lepelaars vliegen, dan was je dag weer goed.", aldus Jan. Biljartlaken Aan de boorden van het Krammer- Volkerak ligt Beukelenberg, een gedeelte dat veel intensiever wordt begraasd door zowel runderen als paarden. Paarden en runderen zijn 6 niet zulke concurrenten als op het eerste gezicht lijkt, vanwege hun beider voorkeur voor grassen. Waar ze samen grazen eten de paarden de kwalitatief slechtere stengels van gras sen en de runderen de relatief betere bladeren. Dat verschil in voorkeur heeft dus alles te maken met het verschil in spijsverteringsstelsel tussen deze zoogdieren. De paarden eten duinriet. Duinriet is een grove plant met een taaie structuur, die voor runderen nauwelijks verteerbaar is en voor grazende eenden en ganzen al helemaal niet. "Als gebaar naar de landbouw, wilden we op die manier een ganzenopvanggebied creëren", legt Ron Brouwer uit. "Deze ganzen- wei, is prima in zijn opgezet geslaagd, 's Winters verblijven hier rotganzen, brandganzen en grauwe ganzen. Met name de grauwe ganzen blijven hier steeds meer en steeds langer hangen. Een aantal overzomert hier en die hebben natuurlijk ook weer invloed op de begrazing. Dit betekent dat je steeds de juiste mix tussen aantallen paarden en runderen moet vinden die tot oktober de tijd heeft een "biljart laken" wei af te leveren voor de ganzen en de eenden. De intensieve begrazing pakt ook goed uit voor de floristische samenstelling van dit open graslandgebied. Maar ook steltlopers als grutto's, kluten en tureluurs be reiken hier grote dichtheden. In de trektijd verblijven hier nog eens hon derden kemphanen en goudplevieren. En niet te vergeten de slechtvalk, die altijd wel op een van de paaltjes zit te loeren. Zo'n wei blijkt, mede door z'n ligging, zich ontwikkeld te heb ben tot prima uitgangspunt voor zo wel foeragerende, rustende en broed- vogels. Dankzij de inzet van grote grazers verlopen de ontwikkelingen volgens plan. En de successie gaat verder, langs één van de paadjes, heb ik de eerste twee eikjes al gezien." Przcwalskipaarden op dc Plaat van dc Vlietlangs dc Philipsdam.

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 6