Uit het beheer Natuurrecreatie op Neeltje Jans Op 15 november j.l. heeft gedeputeer de de Kok drie belangrijke onderdelen van het Recreatieve Inrichtingsplan Neeltje Jans geopend. Vanaf het begin van de inrichting van de natuur op Neeltje Jans, in 1990, was het de bedoeling om naast de eigenlijke natuurfunctie van de aan te leggen gebieden ook veel aandacht te geven aan recreatief medegebruik. De afgelopen jaren hebben Natuurmonu menten en Het Zeeuwse Landschap daarvoor plannen ontwikkeld. Op 15 november is het algemene natuur- informatiepunt, met als werk- naam het infoduin, geopend. Het infoduin ligt verscholen in de duinen, aan het begin van de wandelroute door het natuurgebied. Het is ont worpen door de stedebouwkundige Ashok Bhalotra. De ontwerper zelf spreekt over een 'tempel voor de natuur'; een plaats die niet alleen bedoeld is als een drager van infor matiepanelen, maar tevens aanleiding moet geven tot respect voor de natuur. Het is een rond pleintje, middellijn 15 m, met een bank, een prieel, een kaart van het eiland. Het pleintje wordt omgrensd door een 2 m hoge, half cirkelvormige wand en pilaren van ijzer. Op de wand en de pilaren zijn infopanelen aangebracht en in het prieel kan men zoet duinwater oppompen. Aansluitend op het info duin ligt het tweede object dat ge opend is; een ca 500 m lang en 2 m breed verhard pad door de duinen. Dit pad is aangelegd voor zowel de snelle, verwende bezoeker die bijvoor beeld na een bezoek aan DeltaExpo een korte indruk van het natuurge bied wil opdoen, als voor rolstoel gebruikers. Voor deze laatste groep is bij het pad een invaliden-parkeer plaats aangelegd. Het betonpad maakt deel uit van de grote wandelroute over Neeltje Jans die, afhankelijk hoe men wil lopen, 5-8 km beslaat. Het derde object dat officieel geopend is, wordt gevormd door de wandschil deringen in het voetgangerstunneltje tussen de Oosterschelde- en de Noordzeekant van Neeltje Jans. Dit tunneltje, ca 30 m lang, heeft kunstschilder Kees van Gilst afgelo pen voorjaar en zomer beschilderd met talloze planten en dieren die op en rond Neeltje Jans voorkomen. Het resultaat is een fraaie 'kijkdoos' over de natuur van Neeltje Jans. Komend vanuit de werkelijke natuur op Neeltje Jans wordt je als wandelaar in dit driedimensionale schilderij op een verrassende wijze geconfronteerd met bijvoorbeeld sterk uitvergrote planten of landschapselementen van Neeltje Jans. Recreatieve voorzieningen die later in het natuurgebied Neeltje Jans gerea liseerd zullen worden zijn onder andere een kijkscherm bij het duin- meer, een uitzichtpunt bij de slufter en een uitkijkpunt op een hoge duin top bij het Noordzeestrand. Dat laatste zal uitzicht bieden op de grootschalige ontwikkeling van platen en geulen in dit gedeelte van de Voordelta. GJB Natuurrecreatie in het Krammer-Volkerak De Stichting heeft bij de Gedeputeer de Staten van Zeeland een ontheffing van de Natuurbeschermingswet aan gevraagd om een vogelobservatiehut op de Plaat van de Vliet te plaatsen en een wandelroute in de Slikken van de Heen-West aan te leggen. De vogel hut zal nabij de uitkijktoren van Rijkswaterstaat komen. Reeds bij de aanleg van de eilanden in het Volke rak enkele jaren geleden is rekening gehouden met een te plaatsen obser vatiehut. Ter hoogte van de te plaat sen hut is op ongeveer 50 m uit de oever een extra vogeleilandje aange legd, voorzien van een dikke laag schelpen. Inderdaad fungeert het eilandje in deze toch al erg vogelrijke, ondiepe baai nabij het sluizencomplex als pleisterplaats voor onder andere eenden en steltlopers. Vanuit dc hut kan men straks op twee niveaus uit kijken over het water, de Plaat van de Vliet en de oeverzwaluwbroedkolonie tegen de dam van de sluis. In de hut In het infoduin zal middels een infopaneel ook zijn informatie- algemene informatie over de natuur borden over alle van het Krammer-Volkerak gegeven landschapstypen worden. op het voormalig De aan te leggen wandelroute door werkeiland de Slikken van de Heen wordt een geplaatst. met paaltjes gemarkeerde route met een lengte van ca 2,9 km. De route slingert door het voormalige schor gedeelte van dit gebied. Hier vindt momenteel spontane struweel- en bosontwikkeling plaats. De natuur- route kruist enkele kreken, en in het tracé worden open terreingedeelten afgewisseld met ruigten en struwelen: een minisafari in Zeeland. Het gebied wordt extensief beweid door Schotse hooglandrunderen. De wandelaar kan dus oog in oog komen te staan met deze harige, normaal gesproken v riendelijke beesten. De wandelroute krijgt als start- en eindpunt het infopaneel bovenop de dijk langs het gebied, die in het verlengde van de Philipsdam ligt. De twee voorzieningen worden hoogst waarschijnlijk aanstaand voor jaar gerealiseerd. De observatiehut wordt deels gefinancierd met de opbrengsten van de giften die Het Zeeuwse Landschap afgelopen zomer van haar donateurs ontvangen heeft vanwege het 60-jarig bestaan van de Stichting. GJB Duinen Droogtekampioenen

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 7