mr. B.S. Sieperda, acties bij het publiek en het bedrijfsleven en een afgeslankt stuk overheidssubsidie de 3,5 miljoen gulden die voor het ontbrekende stuk van Saeftinghe werd gevraagd, kunnen ophoesten. Maar daarvoor hebben we dan ook, samen met het grootste deel dat eigendom is van de Staat (Dienst der Domeinen), drie en een halfduizend hectare aaneengesloten natuurgebied, met schorren, slikken, geulen en een groeiend aantal vogels". Als Jos Neve het allemaal nog eens opnieuw zou moeten doen werd hij weer beheerder van Saeftinghe. "Ik ben altijd buiten bezig in een fantastisch mooi gebied. Het tij, de wisseling van de seizoenen, de broed- vogels, de trekvogels; alles maakt het werken in zo'n terrein afwisselend. Het is ook verre van eenzaam werk. Behalve met een grote groep natuur- gidsen, heb ik te maken met vrij willigers van de Steltkluut, die hier vogels komen tellen. Ik onderhoud contacten met de veeboeren die hier hun vee inscharen, met de mensen van Rijkswaterstaat en onderzoekers van verschillende instellingen". In de loop der jaren heeft Jos Saeftinghe met sprongen vooruit zien gaan. De aantallen overwinterende 11 vogels, de aantallen broedparen en de roofvogels zijn aanzienlijk toegeno men. "We hebben hier tegenover op een plaat een stuk of vijftien zee honden en we vermoeden dat er twee jongen zijn geboren. Dat gebeurt niet als een gebied niet veel te bieden heeft. De kwaliteit van het milieu in Saeftinghe verbetert zienderogen. Waar tien jaar geleden geen enkel bodemdiertje meer te vinden was, zien we nu weer een toename van boormossels en zeepieren". Het belang van Saeftinghe in Europa, als enige brakwatermilieu van betek enis, wordt sinds kort duidelijk gemaakt in het bezoekerscentrum. Behalve de grote natuurlijke waarden van het gebied, komen ook de cul tuurhistorische aspecten aan bod. Het graf van een Middeleeuwse bewoner, gevonden en geconser veerd in de venige ondergrond van Saeftinghe, is overgebracht naar het bezoekerscentrum, waar het perma nent zal worden tentoongesteld, samen met andere natuurlijke en cultuurhistorische vondsten die het Verdronken Land heeft prijsgegeven. Bezoekers kunnen door het hele centrum heen, zelf onderdelen van de expositie bedienen. En hun schoenen mogen ze aanhouden. Beheerder van het bezoekerscentrum: een nieuwe uitdajiituj. \crii jti yjijt* ,jr li Regiobeheerder Jus Neve op de dijk bij Emmadorp, voor het Verdronken Land van Saeftinghe.

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 11