Afscheid van een voorzitter door R.J. Willems onderscheiden tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Voor het perso neel was hij een leider die evenwicht, rust en motivatie bracht waarbij hij ieder in zijn waarde liet en zich niet liet leiden door geruchten, maar afging op feiten. Een bestuurder op afstand die kon bouwen op een des kundig apparaat en daar ook volledig door ondersteund werd. Grote resultaten In de periode dat de heer Vogel aan het bestuurlijke roer stond is veel tot standgekomen. Het terreinbezit nam met duizenden hectaren toe. Hiertoe behoorde onder meer een zeer forse uitbreiding in de gemeente waarvan hij burgemeester was. Het gehele voormalige schiereiland werd met bezittingen van het Landschap om armd door de verwerving van wateren en gronden in het Slaak, het Zijpe en de Krabbenkreek als onderdelen van de Oosterschelde en achter de Philipsdam de Slikken van de Heen en de Plaat van de Vliet. Zo kon hij zijn woonplaats niet meer verlaten zonder een zicht op de uitgebreide en zeer vogelrijke bezittingen van zijn Landschap. Een beeld waarvan hij telkens weer opnieuw met volle teugen genoot. Ook kon hij de bestuursleden zo steeds het laatste vogelnieuws vertellen, want inmiddels was hij een redelijke veldornitholoog geworden. Maar ook elders in Zeeland namen de bezittingen toe waarvan zeker de aan koop van 543 ha schorren genoemd moet worden in het Verdronken Land van Saeftinghe- één van de grootste en ingewikkeldste aankopen uit de historie van de Stichting, die alleen mogelijk was dankzij zeer aanzienlijke bijdragen van particulieren. Dit was pure noodzaak omdat de Provincie eenvoudigweg niet in staat was een dergelijke grote aankoop onder de gebruikelijke condities te subsidiëren. Dit voorbeeld geeft aan hoe belang rijk het is om goed maatschappelijk verankerd te zijn. Hierbij is het aantal donateurs dat onze Stichting jaarlijks geheel vrijwillig financieel steunt van enorme betekenis. Aan de uitbreiding Als (nieuwe)! burgemeester van St. Philipsland kwam de heer T.A. Vogel in 1981 tezamen met zijn gemeentesecretaris op kennismakingsbezoek bij de directeur van onze Stichting. Wat direct opviel was zijn liefde voor de natuur, zijn gevoel voor schoonheid en zijn honger naar meer kennis over dieren en planten. Vooral vogels hadden zijn interesse. Duidelijk een bestuurder met affiniteit voor het werk van onze Stichting. Hij werd direct donateur van de Stichting waarmee de weg geopend werd tot benoeming als lid van de Stichtingsraad in 1982. De Stichtingsraadsleden zijn afkom stig uit het donateur bestand van Scheidend onze Stichting en vormen tezamen voorzitter een soort Raad van Toezicht op het T.A. Vojjel (links) werk en de doelstellingen van onze bij het passeren organisatie. In 1984 werd hij be- van dc akte voor noemd tot lid van het Bestuur en er de aankoop van volgde een periode van verdieping in het particuliere de vele aspecten van het natuur- dcel van beschermingswerk op bestuurlijk Saeftinghe. niveau. De eerste periode bleek Vogel een goed luisteraar en vragensteller, want het vakgebied is ingewikkeld en divers. Verantwoorde bestuursbesluiten ver gen veel kennis en inzicht in de materie. Natuurlijk leider Na deze gedegen voorbereidings periode werd hij in 1987 als natuur lijke leider uit het 7 man sterke be stuur gekozen als voorzitter. Als voorzitter heeft hij een zeer actieve bijdrage geleverd aan het algemeen beleid voor de natuur- en landschapsbescherming en de ver breiding van de natuurbeschermings gedachte. Hij vervulde in de Zeeuwse samen leving een belangrijke rol in de besluitvorming over natuur- en land schapskwesties en viel op door zijn evenwichtige afweging met andere maatschappelijke belangen. Vanuit zijn functie was hij onder meer lid van de Provinciale Planologische Commissie en het Bestuur van de Unie van Provinciale Landschappen in Nederland. Voor al zijn verdien sten werd hij in 1993 Koninklijk 12

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 12