Een nieuwe boot voor de Hooge Platen Door Rene Beyersbergen De echte, de ongerepte natuur is in ons landje bijna niet meer te vinden. De Westerschelde is nog redelijk ongeschonden en dat komt vooral vanwege de open verbinding met de zee, waarmee het eb- en vloedsysteem is blijven bestaan. Eén van de meest dynamische reser vaten van de Stichting is de Hooge Platen aan de westkant van de Wes terschelde. Een paradijselijk oord voor schelpdieren, vissen en vogels, maar wel onvoorspelbaar wispelturig. Leven en dood liggen er dicht bij elkaar. Het meeste leed speelt zich Grote sterns in de onder water af, waar onooglijke kolonie op de beestjes een onzichtbaar bestaan Hoogeplaten. leiden. Maar de wet van de natuur geldt ook voor nestelende vogels. Het ene moment lopen er honderden donzige kuikens over het droge zand en een paar dagen later is het strand bezaaid met kliedernatte vogellijkjes. Als natuurbeschermer doet het je wel zeer als het om soorten gaat die in heel Europa in hun voortbestaan bedreigd worden; sterns, de rode lijstsoorten. Sterns behoren tot de soorten, die door instinct gedreven deze uithoeken opzoeken. Ze hebben er van niemand last, maar worden nogal eens door het water verrast. Niet gedreven door diepgewortelde Zeeuwse motieven, maar slechts uit puur natuurbeschermingsbelang, wilde de Stichting niet stil blijven zitten. We zouden immers niet een Zeeuwse organisatie zijn en de Hooge Platen geen reservaatsgebied, als een min of meer veilige broed ruimte voor een strandvogelgemeen schap ontbrak. Kunst- en vliegwerk Met veel kunst- en vliegwerk, de in zet van vele enthousiaste vrijwilligers en met het gebruik van badkuip achtige vaartuigjes, was het gelukt om halverwege de jaren tachtig een droge broedplaats voor meer dan 150 paar dwergsterns en 1000 paar visdieven te creëren. Maar het transport van materiaal en de verwerking tot rijshout dammetjes, zandzakkendijkjes en een schelpen- vloertje vereiste een aangepaste boot. De broedvogelkolonies waren inmid dels voldoende op de internationale ladder gestegen om een Brusselse subsidie in de wacht te kunnen slepen; de Tadorna deed z'n intrede: een landingsvaartuig van 10 meter lang, voorzien van een 130 pk dieselmotor. Veerkrachtig De ontwikkeling van de vogelstand ging door. In 1987 werd de beheer der aangenaam verrast: 85 koppels van de zeldzame grote stern hadden de miniduintjes in de Westerschelde ontdekt. Ze zouden deze dependance niet meer verlaten. Integendeel, het is een bolwerk geworden van 3000 koppels in 1995. Toch ging het nog bijna fout. In januari en februari 1990 veegden stormvloeden de duintjes bijna volledig van de kaart. Maar de Tadorna deed waarvoor ze was gebouwd. Veel rijshout werd aangevoerd, een amfibisch voertuigje verving het loopwerk en het stuiven de zand bouwden op de oude fun damenten nieuwe duintjes. De veerkracht van de duinvormende grassoorten is groot. In 1993 was het verlies al weer ingehaald en het bies- tarwegras was in 1996 zelfs verdrie voudigd. De Westerschelde neemt en de Westerschelde geeft. Deze gebeurtenissen geven goede verwachtingen voor de toekomst. Na bijna twintig jaar intensief beheer zijn i - 14

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 14