Grote Grazers Runderen en paarden als compostvat en maaimachine door Arnold van der Wees Elke planteneter heeft zo zijn eigen effect op de planten in een gebied. Op de Slikken van de Heen, grazen Schotse hooglanders. Deze dieren kunnen zomer en winter buiten leven en kunnen zonder menselijke hulp afkalven. Met hun imposante horens kunnen deze ruige runderen wroeten en takken breken. Deze grote grazers zijn, om even in de alliteratiesfeer te blijven, zeker niet grimmig of grieze lig, maar eerder goedaardig. Een Schotse hooglander is een herkauwer met een pens van zo'n 60 liter in De Plaat van de Vliet is een drooggevallen zandplaat ten oosten van de Philipsdam. Zo'n 80 ha daarvan wordt jaarrond begraasd door vijf Prze- walskipaardcn. De Slikken van de Heen tussen de Philipsdam en het Schel de-Rijnkanaal, omvatten ongeveer 440 ha voormalige schorren en slikken. Hier wordt 180 ha jaarrond begraasd door 30 Schotse hooglanders. Op Bcukelenberg, een 60 ha groot gebied langs de waterlijn, wordt wat inten siever met seizoensbeweiding door 8 paarden en 19 koeien begraasd. Na de afsluiting van het Krammer-Volkerak in 1987, is het gebied door de ver zoeting van het water en het verdwijnen van het getij sterk veranderd. Dooi de inzet van grote grazers ontstaat een grotere afwisseling in het landschap. Regiobeheerder Ron Brouwer houdt sinds die tijd de ontwikkelingen bij. De Stichting heeft zelf geen dieren. De meeste grazers zijn van Jan Reijn- goudt, een handelaar in "wild". Hij koopt en verkoopt voor particulieren en gemeenten: edelherten, bijzondere veerassen, zebra's, bisons en zelfs kangoeroes. Samen kijken zij terug op bijna 10 jaar gras eten. houd en daarnaast nog drie andere magen. Het rund besteedt zijn spijs vertering in feite uit aan bacteriën. Plantencellen bestaan voor een groot deel uit cellulose, een stof waar men sen en dieren zonder pens eigenlijk weinig mee kunnen beginnen. Bacteriën weten hier echter wel raad mee. In een warme, gistende en bor relende brij vermeerderen ze zich in een hoog tempo. Hierbij doen ze zich te goed aan eiwitten, suikers en zetmeel die vrijkomen uit de planten cellen. De stoffen die vrijkomen uit de cellulose gaan rechtstreeks via de maagwand het bloed in. Zo voorziet een rund voor 70 in zijn voedsel- behoefte. Het verteren van cel lulose is echter een taaie en dus tijdrovende klus. Zo'n drie tot vier dagen duurt dit sloopwerk. Door flink te herkauwen helpt de koe hieraan een handje mee. Uiteindelijk schuift het voedsel met de bacteriën door naar de overige magen. De eiwitrijke bacteriën dienen zelf ook als voedsel bron. Je kunt je zelfs afvragen of een koe eigenlijk wel van gras leeft. Rattenklem In totaal lopen zo'n 30 Schotse hoog landers op de Slikken van de Heen. "Een ideale beheerskoe", vindt Jan Reijngoudt. "Een sober dier, waar eigenlijk nooit een veearts aan te pas hoeft te komen. Onthoornd modern produktic-vce is voor dit doel veel minder geschikt. Het was bij het fokken van deze koeien immers nooit de bedoeling de natuur te trotseren. Bovendien vind ik de wildkleur uit stekend in het landschap passen, het oog wil tenslotte ook wat. Zeker in de beginjaren, toen de struiken nog laag waren vielen ze veel meer op. Het was toen daarom ook veel mak kelijker om ze te tellen. Niet dat je ze dan elke dag zag, maar zo eens in de paar dagen had je alle koeien toch wel een keer gezien. Op een gegeven moment werd ik toch ongerust, nadat ik in weken een koe niet meer had gezien. Een intensieve speurtocht met Silhouetten van grote grazers steken af tegen het poederachtige rode licht in de nevel van de vallende avond. Bijna is de zon definitief onder. Traag bewegende dieren in een winterse sfeer van een late namiddag in december. De grazers zijn nazaten van de oerrunderen en de tarpans van toen. Van oudsher zijn zij, ook al in de tijd toen er nog oernatuur was, de grote landschaps bouwers. Gedomesticeerde nazaten zien er dan nu wel anders uit, maar hun tanden en spijsverteringskanaal niet. In grote natuur gebieden zorgen grote herbivoren als paarden en runderen met hun begrazing en betreding voor de nodige variatie. Variatie in soorten planten, soorten dieren, structuur en ontwikkeling. Biodiversiteit, daar draait het om in natuurbeherend Nederland. Schotse hooglanders voelen zich prima thuis op dc Slikken van dc Heen. Ze waden en zwem men graag in de vroegere getijdekreken en houden door hun eetgedrag de bomen en struiken binnen de perken. 4

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 4