Stichting Landschapsbeheer Zeeland Aardigheid Er liggen vijf klutennesten, vier nes ten met vier eieren en één met drie, in kleur variërend van geel tot olijtbrain met zwartbruine vlekken. Het nest is een ondiep kuiltje, bekleed met stro, schelpen en steentjes. Deze eieren waren nog niet bebroed, toen wij ze vorige week vonden. Het vinden van het klutennest is niet zo heel moeilijk, in deze nog niet zo hoog opgegroeide uienvelden. Je ziet de kluten al van verre zitten met hun zwart-witte verenpak. Ze lopen eerst een heel eind van hun nesten vandaan en vlie gen dan pas op. Wij gaan eerst even deze nesten controleren en tegelijk kijken we goed of er nog andere vo gels van hun nesten weglopen of op vliegen. Gelukkig liggen alle eieren nog in de nestkuiltjes. Dat valt niet tegen, want er vliegen hier regelmatig kraaiachtigen rond en die lusten wel een eitje. Wij vinden verder in deze percelen geen nesten meer en lopen nu weer vlug naar de auto terug de kluten Kievit. gelegenheid te geven, om weer naar hun nesten terug te keren. We gaan eerst onze lijsten weer iiwullen met onze laatste gegevens. Dan gaan we naar de Boerderij Te kenburg van Op 't Hof; om daar de opgehangen lijsten en perceelskaarten bij te werken met onze laatste gege vens. Op de boerderij komt de heer Op 't Hof even bij ons kijken. Deze landbouwer heeft er zelf ook aardig heid in dat wij bij hem weidevogelbe scherming uitvoeren. Hij geeft ons wel eens een tip, waar er eventueel nesten kunnen liggen. Samen nemen we even door waar de gevonden nes ten liggen en bekijken of er eventueel problemen zijn i.v.m. onze nest-mar keringen op de percelen. Ook wordt gekeken of er soms nesten overgelegd moeten worden i.v.m. de machinale onkruidbestijding op enkele percelen. Yerseke Moer Na een praatje over het weer verlaten wij de boerderij en wij rijden naar onze volgende percelen, van veehou der/tuinder Minnaard aan de Post weg in de Yersekse Moer. Daar zoe ken wij een zestal weidepercelen af op weidevogels. In totaal gaat het om zo'n 28 hectare zogenaamd Beheers gebied. Dat houdt in dat de boer een beheersovereenkomst heeft afgesloten met het Ministerie van Landbouw, om later te maaien, later te weiden, en te weiden met lagere veebezetting. Dit is een nog mooier, authentiek natuurlandschap, het prachtige Oud- land waar wij doorheen lopen voor onze weidevogelbeschermingsactivi teiten. Er ligt ook een oude veedrink put waar veel soorten vogels in komen drinken. Daar zijn een paar waterhoentjes hun nest aan het bou wen tussen het riet. Wij bekijken vanuit de auto, eerst het weiland dat ten noorden van de afrit van de Post- brug ligt. Daar lopen voorlopig nog geen beesten in, dankzij de afspraken in de beheersovereenkomst. Trouwens, vanwege de droogte is het gras nog vrij kort. Er vliegen wel een paar scholeksters op, maar hoe goed wij ook deze wei de af zoeken en afkijken met onze verrekijkers, wij zien hier niets. Wij rijden nu richting kanaaldijk, van het kanaal door Zuid-Beveland, om on der langs deze dijk wee zwaar bewei de percelen van zo'n 15 hectare groot, te gaan bekijken. Deze perce len vallen eigenlijk onder een andere groep weidevogelbeschermers, die van Rie, Ren, en Klaas, maar omdat deze percelen tussen die van Minaard in liggen, nemen wij ze meteen mee. Wij gaan perceel 13 bekijken, weer eerst vanuit de auto. We zien hele maal achter op het weiland een schol ekster op een hoger gelegen stuk vrij kale grond zitten, verder zien wij op het weiland niets. We lopen met z'n beiden in de richting van het nest. Omdat hier in deze weide al beesten lopen, nemen wij meteen een nestbe schermer mee. Deze nestbeschermers zijn gemaakt van een niet al te zwaar, beton-bouwstaal dat in de bouw ge bruikt wordt voor wapening in beton- vloeren e.d. Het wordt zo geknipt, gebogen, en met zeer dun ijzerdraad aan elkaar gebonden, dat er een soort dakje ontstaat. Dat over het nest heen 12

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 12