Kievit. De brede vleugels vormen een markant vlicgbeeld. gezet wordt, ter bescherming van de eieren. Inmiddels is de scholekster onder luid geroep van zijn nest opgevlogen. Wij vinden het nest al vrij vlug; er liggen nog maar twee eieren in. De kleur is zandgeel met onregelmatige zwartbruine vlekken, in een kuiltje op de kale grond. Het zijn er meestal maar drie, een enkele keer ook wel eens vier. Het valt hier niet mee om de nestbeschermer in de droge en harde grond te duwen, maar na hard duwen met z'n beiden lukt het toch om hem te plaatsen. Dan gaan we verder naar perceel 12, ook aan de Hovijweg. Aanvankelijk zien we niets zitten. Wij passen daar om een andere methode toe om de nesten op te sporen; vanaf het toe gangshek van de weide. Daar gaan we verscholen aan de wegkant voor zit ten en wachten tot de vogels weer terug keren naar hun nesten. Je moet ze dan wel goed in de gaten houden, en met de verrekijker volgen waar ze neerstrijken. Dat kan soms wel een poosje duren, maar wij hebben hier ook wel resultaat mee geboekt. Wij lopen de weide in om het eerder ge vonden Kievitsnest met nestbescher mer te controleren. Als wij dicht bij het nest komen, zien wij een pas uit het ei gekomen kie- vitsjong wegkruipen en zich verschui len tussen het gras. Het laatste ei dat in het nest ligt, daar is het Kievitsjong van binnenuit het ei aan het doorpik- ken! Het is zo schitterend mooi om te zien. Wij hebben er een poosje op onze knieën naar zitten kijken, naar zoiets moois, dat is om nooit meer te vergeten! Bij de vorige controles lagen er vier eieren in dit nest, er moeten al twee jongen uit het ei gekomen en wegge kropen zijn, dus is het even goed uit kijken als wij naar de auto teruglopen om niet op jongen te trappen en ze niet te verstoren. Wij begrijpen nog steeds niet, dat wij geen grutto- en tureluursnesten vin den. Hier in dit voor hen geschikte weidegebied zien we deze vogels re gelmatig overvliegen en ook neerstrij ken in het al wat hoger opgroeiende gras. Dit is toch een ideaal gebied voor deze vogels. Het is inmiddels al weer half vijf ge worden, dus tijd om weer naar huis te rijden. Dit was zo maar een dag van twee vrijwillige weidevogelbeschermers. Wij zoeken nog steeds enthousiaste vrijwilligers en boeren die mee willen doen. Het is heel leuk werk en je bent v.a. maart tot juli, lekker buiten bezig. Ook wordt er begin maart weer een cursus Weidevogelbescherming ge geven. Deze cursus is bedoeld voor vrijwilligers en boeren, die serieus met weidevogelbescherming aan de slag willen. Kosten: 20,- p.p. inclusief cursus materialen, minimaal 10 en maximaal 20 deelnemers per regio. Aanmelden als vrijwilliger zonder cursus te volgen kan natuurlijk ook; je wordt dan ingedeeld bij een groep met ervaring. Informatie, opgeven en aanmelden bij Marianne Lundahl op het kantoor SLZ in Goes: 0113-230936. Grutto-nest. 13

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 13