den. Warrens vlijmscherpe obsen aties laten ons zien wat er allemaal verlo ren is gegaan in Zeeland. Hij zag scholen bruinvissen op de Wester- schelde, hij zag visarenden en stelt- kluten, hij vond volop rupsen van de koninginnepage op het wortelloof. Hij ontdekte het zeldzame Calands- klokje op de dijk van de Calands- polder. Wij denken vaak dat vervuiling van water en lucht meer bijdraagt aan de achteruitgang van de natuur en mi lieu dan het intensief gebruik van het land. Dat is een misvatting en dat wordt duidelijk als we wat rondkijken in het buitenland, bijvoorbeeld in de Oderdelta, een gebied zo groot als Zeeland, op de grens van Duitsland en Polen. Het water van de rivier de Oder is vuil, de bodem is ook belast met vervuilende stoften. De andere kant van de medaille is dat het land schap in de delta ongerept is, de na tuur is ruig, er zijn geen deltadijken, de riviertakken meanderen vrij door de brakke moerassen. Er treden geen grondverplaatsingen op, er is geen in tensief beheer, het gebied is zeer dun bevolkt. Ik zag daar zeearenden, zwarte ooievaars, raven en kraanvo gels die al lang uit Zeeland zijn ver dwenen. Dammen en bruggen hebben het aanzien van de Deltawateren volledig veranderd. Nivelleren en knutselen Wij kunnen niet met onze handen van het landschap afblijven. Het land schap moet beheerd worden. Niets doen ligt niet in onze aard. Zeer in tensief gebruik van land en water, heeft geleid tot sluipende nivellering van natuur en landschap in Zeeland. De natuurbeheerder heeft dat proces van achteruitgang onderkend. De na tuur van vroeger moet, waar mogelijk teruggehaald worden. Het landschap is weliswaar veranderd of geheel ver dwenen, maar -geen nood- dan brengt de beheerder de soorten terug die tvperend waren voor het oude land schap: de bever in de Biesbosch, de zeehond in de Oosterschelde, een dijktuin voor zeewieren op Neeltje Jans, aalgoten door de Zeeuwse dij ken om de trek van de paling te be- en binnendijks. vorderen, een zandworst in geotextiel op de Hoge Platen om de sterns te gen hoogwater te beschermen, enzo voorts. We noemen dit beheren, zorg dragen voor het landschap. Maar be heren wordt vaak knutselen met soor ten en knutselen met snippers van het oorspronkelijke landschap. Dat kan de beheerder niet kwalijk worden ge nomen; integendeel, het is vaak een bewust gekozen strategie om het laat ste restje van een cultuurlandschap, een landgoed of een bloemdijk in stand te houden. Zeeland heeft echter veel meer in huis, dan de beleidsmaker zich reali seert. Zeeland heeft "natuur" in huis, een product dat zeer zeldzaam is ge worden in Nederland. Natuurbeheer vereist een zeker oppervlak, passend bij de natuurlijke dynamiek van het landschap. Natuurbeheer vereist de moed om "niets te doen", zoals in de Voordelta en op de slikken rond St. Philipsland, of om eeuwenoude extensieve beheersvormen in stand te houden zoals in het Verdronken Land van Saeffinghe. Het goud van de delta is niet de economische ont wikkeling, maar (het is vaker gezegd) dat zijn de onvervangbare waarden van de natuur en het zilte landschap die Zeeland een toppositie geven in de wijde omgeving van West-Europa. Zeespiegelrijzing Daar komt nog bij, iets dat vooral be trekking heeft op de laaggelegen de len van Nederland vlak bij de zee, de zeespiegelrijzing. Dit is op de langere termijn het grootste probleem waar Zeeland mee te maken krijgt. De zee spiegel stijgt autonoom. 15

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 15