'r f* /»tr -_• Jh.;ySt;-~5 S'-v^Aöfc S"®»— "AtV» A-"* 3fc, TS*^£ ..J? - *4£~- ^t, Jü***- -'"3- i.. '-•''-2» Kreibbcnkreek in de Oostcrscbelde; een van de laatste delen met een ongerept ge tijdenla ndschap Sinds de laatste ijstijd, ongeveer 10.000 jaar geleden is het niveau van de Noordzee ongeveer 100 m geste gen. En dat proces gaat onverbidde lijk door en is niet te stoppen; het wordt de laatste tijd nog versterkt door het broeikaseffect. De verdediging van Zeeland tegen de zeespiegelrijzing is kostbaar. Het kost miljarden om laag Nederland op zijn plaats te houden. Vanaf de twaalfde eeuw is de mens bezig om de Zeeuwse kust tegen af slag te beschermen en om de ingepol derde en omdijkte eilanden droog te houden. Alleen al om de kustlijn van Zeeland te handhaven op de plaats waar zij in 1990 lag, moet de komen de jaren twee miljoen kubieke meter zand worden opgespoten. En daar komt geen einde aan. De Zeeuwse eilanden lijken op vele plaatsen op grimmige forten, waarvan de steile vestingmuren, opgebouwd uit rijshout, natuursteen, beton en asfalt, zich grotendeels onder water bevinden, terwijl alleen de borstwe ring, de stenen dijk, voor ons zicht baar uit het water oprijst. De zee blijft stijgen met zo'n 20 tot 40 cen timeter per eeuw. Er wordt al weer \oorzichtig nagedacht over het op nieuw verhogen en versterken van de Zeeuwse dijken. Het meest actueel is die discussie bij de Westerschelde. Daar stijgt de zee spiegel, door op stuwing in de nauwe hals van de zeearm, met ongeveer 50 centimeter per eeuw. Discussies over de bouw van een stormvloedkering in de Westerschelde worden weer actueel. Er komt een dag, ergens in de 21ste eeuw, dat de discussie verplaatst: niet meer krampachtig het land verdedi gen tegen de zee, maar meekoppelen met de zee, toegeven aan de onver mijdelijke ontwikkelingen. Toekomst voor natuurbeheer Natuurbeheer in Zeeland is dus vaak knutselen aan het landschap in een langzaam in zee wegzinkend gewest. En dat terwijl Zeeland de potentie heeft om tot in lengte van jaren het groen-blauwe hart van de benelux te blijven (als het groene hart van Hol land allang is opgeofferd). Wat zijn kenmerken van dat Groen-Blauwe Hart? De estuariene verscheidenheid: de dynamiek van het getij, stroming, be wegend water, verstuivend zand, de menging van zout en zoet, de dyna miek van de estuariene voedselvoor raden voor miljoenen vissen, vogels en andere dieren. De natuurlijkheid: schorren, slikken, platen en zout en brak open water vormen de meest natuurlijke land schappen in Nederland. Ruimte, rust en stilte, drie eigenschappen van het landschap die sterk worden onder gewaardeerd. Zeeland heeft ze alle drie nog volop. Ruimte, rust en stilte lijken hier zo vanzelfsprekend, totdat men zich realiseert dat elders in Nederland deze onschatbare zaken schaars zijn geworden, of zoals in de Randstad, vrijwel geheel zijn verdwe nen. Wil het groen-blauwe hart blijven kloppen in een langzaam weg zinkend Zuidwest-Nederland, dan moet er ruimte worden gemaakt voor het estuarium. Na duizend jaren van landaanwinning, betekent dit een trendbreuk in de tijd. Het is betreu renswaardig dat de discussie over het "ontpolderen" gelopen is zoals hij gelopen is. Compensatie van estua riene natuurwaarden die verloren gaan door baggerwerkzaamheden in de Westerschelde zou vanzelfsprekend moeten zijn in een gewest waar estua riene waarden op de internationale schaal zo hoog scoren. Maar er zijn psychologische blunders gemaakt, er is geen draagvlak voor ontpolderen: je geeft toch geen moeizaam bevoch ten land terug aan de zee: Er zal eerst een mentaliteitsverandering in het Zeeuwse denken moeten plaatsvinden, alvorens "ruimte voor het estuarium" zal worden gedragen door de bevol king. Dat kost tijd, misschien wel vele jaren. Maar er komt een dag dat het heel gewoon gevonden wordt. De Stichting Het Zeeuwse Landschap liet zijn stem niet horen in de verhitte discussies over het ontpolderen in het voorjaar van 1996. Het Zeeuwse Landschap zweeg. Dat lijkt op korte termijn een verstandige keus, maar op de langere termijn - en daar gaat het hier over- zal er door het Zeeuwse Landschap, als belang rijke beherende partij, een visie ontwikkeld moeten worden op rivier verbreding en estuariene natuuront wikkeling. Het devies daarbij is: schep ruimte voor de estuaria, geef het Zeeuwse landschap zijn dvnamiek terug. 16

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 16