rijk is hierbij de vraag hoeveel energie het kost om in leven te blijven. Berekend is dat ondanks een trek tocht van gemiddeld 4500 km, rei zende kanoeten per jaar 40 procent minder energie nodig hebben, dan de 'luie' vogels. De reislustige variant loopt echter wel flinke risico's. Elfstedenwinters De vliegtocht terug slaagt alleen met windje mee. Als het weer tegenzit, moeten de vogels uitgehongerd een tussenlanding maken in Franse kust gebieden, waar de situatie veel min der gunstig is dan hier. Dit vergroot nog eens de kans dat ze te laat in hun broedgebied aankomen. Vogels ba lanceren telkens op het randje van hun energetische mogelijkheden. Het lijkt erop dat vogels verstand hebben van statistiek. Zouden ze weten dat strenge "Elfstedenwinters" zoals die van 1985, 1986 en 1997, tot dusver maar 18 keer zijn voorgekomen in deze eeuw r De vogels lopen dus een kans van één op vijf om geconfron teerd te worden met barre omstandig heden. Mocht een winter onverhoopt streng uitvallen, dan is er altijd nog de keus tussen vluchten of blijven. Vaak is dit trouwens wel een keus uit twee kwaden. Blijven betekent vrijwel zeker door voedselgebrek omkomen. Vertrekken betekent onvermijdelijk, r eel energie uitgeven tijdens een vorstvlucht naar andere gebieden. De meeste scholeksters bijvoorbeeld, kiezen wanneer ze door een koude golf worden overvallen voor de stra tegie: "wacht zo lang mogelijk, hoop op betere tijden, maar bewaar genoeg reserves om alsnog een vorstvlucht te kunnen ondernemen naar andere gebieden". Maar als de voedselom- standigheden in het vluchtgebied slecht zijn moeten de vogels voor hun exodus alsnog een hoge tol betalen. Het lijkt erop dat vooral de laatste jaren veel scholeksters rondom het bestaansminimum leven. Als de voed- selomstandigheden verslechteren zijn ze gedoemd te sterven, omdat zij niet genoeg reserves hebben om aan een vorstvlucht mee te doen. Top-10 Krrrrk, met een schaar knipt Jan- Willem een stuk van een vieugel van een dode scholekster. Op die manier wordt de vogel gemarkeerd, om dub beltelling te voorkomen. "Moet je eens voelen, geen grammetje vet schuivend krui-ijs. Doodgevroren scholekster D

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 5