Dode vogels worden ingezameld voor nader onderzoek. meer op z'n borst, totaal uitgemer geld. Naast de veranderingen in het intergetijdegebied, lijkt ook de kok kelvisserij debet aan de sterftegolf onder de steltlopers. De 'wild west' toestanden zijn weliswaar voorbij, maar problemen zijn er nog steeds", vervolgt Jan-Willem. "Het ministerie van Landbouw, Na tuur en Visserij heeft bedongen dat de kokkelaars zestig procent van het geschatte kokkelbestand moet laten liggen. Iets waar de kokkelvissers zich overigens keurig aan houden, maar dit beleid lijkt ontoereikend. Het blijkt dat de vogels onder moeilijke omstandigheden simpelweg te weinig eten hebben. Een beetje cynisch is het allemaal als je bedenkt dat het intergetijdegbied van de Oosterschel- de behoort tot de internationaal er kende en bekende wetlandgebieden. Dit gebied behoort tot de top-10 van de overwinteringsgebieden voor stelt lopers van de wereld. Je venvacht dan toch dat een ministerie aan de export van kokkels voor de Zuid-Europese markt een andere prioriteit toekent." Cruciale rol We lopen verder. Hongerige zilver meeuwen en kraaien spelen hun rol als lijkenpikker met verve. De nog levende steltlopers pikken naar alles wat maar eetbaar lijkt. De energie behoefte is enorm. De hoeveelheid voedsel die kan worden opgenomen is echter gebonden aan een maxi mum. Bij een scholekster is dit bij -10 °C ongeveer vier maal de hoe veelheid voedsel die hij in rust ver bruikt. Dit betekent dat zelfs als het voedsel onbeperkt aanwezig is, de vogels bij strenge vorst maar net in staat zijn voldoende voedsel op te nemen. Hoe belangrijk de beschikbaarheid van voedsel ook is, de kans een kou degolf te overleven zal primair afhan gen van de energiereserves die zijn opgebouwd in de vorm van vet en eiwit. Hierin spelen de kokkelbanken en mosselbanken in de laagste delen van het gebied die droogvallen tijdens laag water een cruciale rol. Tijdens vorst verlaten veel bodemdieren zoals de wadpier hun gang, terwijl schelp dieren die dicht onder de oppervlakte leven doodvriezen, zodat het vlees uit de gapende schelp kan worden gegeten. Ondertussen hebben we tientallen depots verzameld en vervolgen we ons lugubere werk. Ook vele vrijwil ligers, verspreid over de hele provin cie, verzamelen samen met medewer kers van het Rijks Instituut voor Kust en Zee (RIKZ), gegevens over dode vogels. "Het is belangrijk deze tellin gen te doen", eindigt Jan-Willem. "Systematische tellingen zijn een be langrijk middel om bedreigende effecten van menselijk handelen te registreren." Nalatenschappen en legaten Veel mensen besluiten de Stich ting het Zeeuwse landschap te steunen middels nalatenschappen en legaten. Wij zijn daar erg blij mee. Mocht u dat ook overwe gen, dan kan elke notaris u infor matie verstrekken. Ook kunt u zich wenden tot ons bureau: Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand. 'Gewone' giften aan stichting het Zeeuwse land schap zijn in principe aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. 6

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 6