If 1 Sm ■r Tekeningen: in het gebied wat betreft mensen al- C. He Kraker leen enkele koeien wachters. Naast Provincie Zeeland, toezicht houden op het vee van boe ren uit de verre omgeving, leefden ze van palingvangst en het verzamelen en verkopen van eieren van kokmeeu wen, sterns en weidevogels. Dat wa ren toen Schouwse delicatessen met landelijke bekendheid. Na de ramp is bij de verkavelingswer- ken de Prunje zeer grondig op de schop genomen; geegaliseerd, diep- geploegd, een nieuw slotenstelsel gegraven en er kwam een indeling in rechthoekige percelen. De dominante invloed van zoute kwel en de moeilijk bewerkbare oude zeeklei bleven ech ter, zodat thans de Prunje nog steeds grotendeels uit graslandgebied bestaat en volgens de huidige landbouwkun dige maatstaven gezien wordt, als een marginaal agrarisch gebied. Dat, en het feit dat er vooral veel oudere boe ren gronden in het gebied hadden, waren de redenen dat de overheid recentelijk binnen korte tijd het Prun- jegebied grotendeels kon aankopen. Of, zoals sommige betrokken boeren zeggen: "plan Tureluur was voor ons een geschenk uut d'n 'emel". Tureluur. l Streefbeeld: najnnrsbeeld met kreek en roodklcurendc zoutvegetaties, begraasd door brandanus, rotgans en roodhalsgans. Inrichtingsplan Vorig jaar hebben de provincie en het ministerie van LNV een fraai uitge voerde gebiedsvisie voor het toe komstige Schouwse natuurgebied uitgebracht. De ruilverkavelingscom missie zal dit rapport als leidraad gebruiken voor de uitwerking van het definitieve inrichtingsplan. In de visie wordt voor de inrichtingsvoorstellen uitgegaan van hoe het gebied er waarschijnlijk anno 1600 uitgezien heeft: een laag, moerassig poelgron- dengebied, waardoorheen enkele grootschalig, deels verlande kreken meanderden vanaf de Oosterschelde- dijk tot enkele kilometers landin waarts. Toen was reeds het voordien aan de oppervlakte liggende, waar schijnlijk meters dikke veenpakket door afgraving (moernering) groten deels verdwenen. Een dergelijk beeld kon gereconstrueerd worden aan de hand van bodemkundige onderzoeks gegevens en archiefonderzoek. De grootschalige inrichtingsvoorstel len, die vooral in de Prunje uitge voerd zullen worden, komen neer op het terugbrengen van het patroon van brede, ondiepe en plaatselijk verlande kreken. Daarnaast is een belangrijke inrichtingsmaatregel, het instellen van een hoger grondwaterpeil. Door het graven van het krekenpatroon zal de invloed van zoute kwel in het natuur gebied nog groter worden dan thans. Uiteindelijk zal een landschapsbeeld van een uitgestrekt klei-moeras ont staan, met veel overgangssituaties tussen water en laag- en hogergele- gen land. Naast graslandgebieden en open water zullen riet- en biezenvel den ontstaan, die waarschijnlijk lokaal overgaan in ruigtes met misschien enige struweelvorming. In de brakke delen zullen verschillende zoutplan- tengemeenschappen het beeld bepa len, en in de overgangen naar hogere en zoete gedeelten kunnen soorten als rietorchis en addertong verwacht worden. Het landschapsbeeld zal gro tendeels weids, open en 'oer' zijn. Vanwege de hiervoor geschetste specifieke geografische situatie, met een dominante invloed van zoute kwel, is de Schouwse zuidkust waar schijnlijk de enige locatie in Neder land waar zo'n grootschalig brak klei- moeras tot ontwikkeling kan komen. Omdat op Europese schaal brakke natuurwaarden zeldzaam geworden zijn, vormt dit natuurproject een wezenlijke bijdrage aan onze natio nale verplichting de biodiversiteit te behouden en te versterken. 8

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 8