Van de redactie Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-562640 Telefax 0113-563729 Postrekening 245740 Bank: ABN'AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie J. van den Boom - G.J.C. Buth - M. Jacobusse - M. van der Jagt - A. v.d. Wees - R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBLIBORN media Zonnebloemstraat 46, Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 0113-250505 Fax 0113-250300 Vormgeving en productie Boom Kollektief, Goes Druk Grafisch Bedrijf Pitman, Goes Foto's en illustraties Gert Jan Buth 9 Chiel Jacobusse 1, 12, 13, 14, 15, 16 Adri Karman 18,19,20,21,24 Cees de Kraker 8 Arnold van der Wees 4, 5, 6 Omslagfoto Landlust in voorjaarstooi. (foto Chiel Jacobusse) Inhoudsopgave Agenda 2, 10 Van de redactie 3 Massale wintersterfte onder steldopers 4 Grootschalige natuurontwikkeling Schouwse zuidkust Zomaar een dag van twee vrijwillige weidevogelbeschermers 11 Zeeland, het groen-blauwe hart van de Benelux 14 Op zoek naar zangertjes 18 Het knapzakmannetje 20 Saeftingheposter 24 Van de totale landoppervlakte in Zeeland (179.300 ha) is 80,2% (143.800 ha) aan te merken als agra risch gebied. De rest is bos of natuur (6,3%) en bebouwde en overige gron den (13,5%). In het agrarisch gebied bevinden zich veel elementen die bijdragen aan de beleving van natuur- en landschapsschoon. Denkt u maar aan de bekende knotwilgen, de boe renerven, drinkputten, meidoornha gen e.d. In de tijd van economische expansie op het platteland, ruwweg de 50-er, 60-er en 70-er jaren, is veel van dit landschapsschoon verloren gegaan. De landschapselementen wa ren niet meer rendabel. Het aardgas nam de functie van takkebossen als brandhout over, voor de drinkputten kwam waterleiding en de bieten wer den bijna tot de voordeur geteeld. De ouderwetse ruilverkavelingen heb ben dit proces versneld. Een steeds grotere productie per hectare met hoge rendementen was het parool. En hierin pasten geen landschappe lijke obstakels. Onze Stichting, die deze ontwikke ling met lede ogen aanzag, maar anderzijds ook begrip had voor de agrariër die wel mee moest doen aan deze ontwikkelingen om het hoofd boven water te houden, heeft in de jaren '70 het initiatief genomen tot de oprichting van een Landschaps- verzorgingsdienst in Zeeland. Natuurbeschermers en agrariërs gaan aan tafel om de teloorgang van het Zeeuwse buitengebied te keren. Na grondige inventarisaties werden Landschapsbeheersplannen opgesteld en werden onrendabele landschaps elementen opgeknapt, vernieuwd of in oude glorie hersteld. Het uitvoe rende werk werd in deze beginfase vooral gedaan door vrijwilligers en werkgelegenheidspersoneel. Later is deze afdeling van Het Zeeuwse Landschap omgezet in een aparte Stichting die nu de naam Stichting Landschapsbeheer Zeeland draagt. De activiteiten zijn uitgebreid met een systeem van vergoedingen aan agrariërs die zorgdragen voor de instandhouding of verzorging van landschapselementen. Parallel hieraan is de overheid overge gaan tot de aanwijzing van gebieden (zgn. Relatienota-beheersgebieden) waarvoor de agrariër een vergoeding kan ontvangen als hij bij het land bouwkundig beheer ook rekening houdt met natuur- en landschaps waarden. Onze Stichting ondersteunt dit stre ven van harte. In de dagelijkse prak tijk worden al veel boeren ingeschakeld bij het beheer van natuurgebieden. Alle beweidbare natuurgebieden wor den aan boeren in gebruik gegeven (het Zeeuwse Landschap heeft geen eigen vee) en veel arbeid wordt aan plaatselijke agrariërs uitbesteed. Recent heeft de provincie haar rol verwoord in de Nota Agrarisch Na tuurbeheer. De mogelijkheden voor een nog belangrijker rol van de agra riërs voor het beheer van natuur- en landschap worden in deze nota uit eengezet. De Provincie zet extra financiële middelen in voor dit doel. Met dit beleid ontstaan nieuwe mo gelijkheden voor verfraaiing van boe renerven, de opvang van ganzen, een natuurlijk beheer van akker-randen, natuurpacht voor boeren, broedgele- genheid voor vogels en nog veel meer. Tezamen met de begrenzing van ge bieden die voor nieuwe natuur in aanmerking komen (de Zeeuwse uit werking van het Natuurbeleidsplan), heeft de provincie nu een goed afge wogen beleid voor het behoud van natuur en landschap binnen de pro vinciegrenzen. De voortvarendheid waarmee de pro vincie dit beleid gestalte heeft gege ven dwingt respect af. Zij kan er van uitgaan dat landbouwers en natuur beheerders in goede harmonie samen zullen werken aan de invulling van dit beleid. Op dit punt is een traditie op gebouwd die ingegeven is door een gezamenlijk verantwoordelijkheids gevoel voor de instandhouding van natuur en landschap in de provincie. Op onze inzet kan gerekend worden. R.J. Willems. 3

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 3