Uit het beheer 't Bogerdje Peilbesluit Yerseke Moer Het net onthulde bord in v>t Bojjcrdjcv in Retrancbcmcnt. De broertjes Justin en Mitchell Tazelaar onthulden op 16 mei een naambord voor een hoogstamweitje in Retranchement. In dit weitje heb ben leerlingen van obs Oranje Nassau destijds zelf de eerste vruchtbomen geplant. Toen spraken we af dat zij ook een passende naam mochten bedenken. De leerlingen verzonnen maar liefst 44 namen voor dit land schapsparkje, gelegen tegen de histo rische wallen van fort Nassau en fort Oranje. Tussen de aangeplante hoog- stamfruitbomen, graast sinds kort ook een kleine kudde schapen. Veel bedachte namen verwezen naar het fruitige karakter van het parkje. Een "deskundige" jury koos na veel wik ken en wegen voor 't Bogerdje van Justin en Mitchell. Als prijsje kregen zij een boekje over vogels rond het huis en in de tuin. Gelijk maakten we van de gelegenheid gebruik om een nieuw deel van de wallenroute in ge bruik te nemen. Als voorstanders van aanschouwelijk onderwijs, lieten we de kinderen al gauw naar boter bloemen, madeliefjes en zachte ooie vaarsbekken speuren. In een drink- putje bloeide de waterranonkel, een moeilijke naam voor een witte familielid van de gele boterbloem. Met ouderwets stampwerk (kollectief herhalen) ging de naam er vlotjes in. Na afloop van de wandeling maakten de leerlingen kleurrijke stoepteke- ningen met als thema "natuur". We konden het niet laten aan het eind nog even de vraag te stellen: "hoe heet die moeilijke plant ook al weer?" WA-TER-RA-NON-KEL, galmde het over het schoolplein. Zo die zit erin! AvdW De meeste natuurgebieden in Neder land, en ook in Zeeland, staan te boek als verdroogd. Het grondwater peil is er te laag, waardoor de oor spronkelijke natuurwaarden van Nederland-waterland maar summier meer aanwezig zijn. In Zeeland liggen veel natuurgebieden ingebed in het agrarische gebied, zoals bij voorbeeld kreekgebieden met lage oeverlanden. Het grondwater-peilregient in zo'n natuurgebied is in de meeste gevallen nog gekopppeld aan dat van het aangrenzende agrarische gebied. Vandaar dat peilaanpassingen in een natuurgebied niet zo eenvoudig te realiseren zijn. Waterschappen zijn verantwoordelijk voor het te voeren grondwaterpeil- beheer in het buitengebied. In toenemende mate werken natuur beheerders en waterschappen met elkaar samen om vernattingsmaat- regelen in natuurgebieden te reali seren, zonder dat daarbij schade ontstaat voor de aangrenzende land bouwers. Een waterschap heeft voor haar werkgebied het te t oeren water beheer vastgelegd in een peilbesluit. Voor de omgeving van Yerseke is thans een herziening van zo'n peil besluit aan de orde. In het desbe treffende peilgebied ligt het natuur gebied de Yerseke Moer, Zeeland's best bewaard gebleven oudland gebied. Het grootste deel van de Yerseke Moer, zo'n 240 ha, wordt door Het Zeeuwse Landschap be heerd. In het kader van de herziening van het onderhavige peilbesluit wordt momenteel gewerkt aan een plan voor een hoger grondwaterpeil in de Yerseke Moer. Bij een hoger peil in de Moer zal niet alleen het aantal moerasplanten en weidevogels van vochtige graslanden toenemen, maar zal tevens het stikstofgehalte in de grond afnemen. Een hoger bodemvochtgehalte remt mineralisatieprocessen waarbij stikstof vrijkomt. Een voedselarme bodem betekent minder overlast van distels en enkele grot e, dominante grassen, en meer kansen voor een verscheiden heid aan kruidachtigen in de gras landen. GJB De Yerseke Moer. In dit gebied wil Het Zeeuwse Landschap graag hogere waterpeilen. 10

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 10