Toezicht in het buitengebied In natuurgebieden is behalve het uitvoeren van technische beheers maatregelen, het volgen van natuur ontwikkelingen en het geven van voorlichting, ook het toezicht houden en het zonodig politioneel optreden een taak van een aantal medewerkers van Het Zeeuwse Landschap. In het verleden werd hierbij regelma tig samengewerkt met de veldpolitie en jachtopzieners. Nu de politie gere organiseerd is, de veldpolitie bestaat in feite niet meer, en daarnaast ook andere overheidsdiensten, zoals pro vincie en waterschappen, de hand having van 'groene' milieuwetten zijn gaan uitvoeren, zijn en worden er in Zeeland afstemmingsgroepen ge vormd om het toezicht in het buiten gebied gecoördineerd te laten ver lopen. Elk gebied heeft zo zijn eigen karakteristieke toezichtsproblemen. Specifiek is bijvoorbeeld het Ooster- schelde-gebied, waarbij onder andere ook de Politie te Water, de Visserij - inspectie en Rijkswaterstaat betrokken partijen zijn. Binnen zo'n Lokale Kontaktgroep Milieu vindt naast de afstemming over akties ook weder zijds 'scholing' plaats. Zo kunnen medewerkers van Het Zeeuwse Landschap duidelijk maken hoe die beschermde planten eruit zien die regelmatig uitgespit worden, of waar boomkikkers zitten die nogals gevangen worden, terwijl wettelijke regelingen en juridische ontwikkelin gen van de kant van de politie toegelicht worden. Gezamelijk optreden in het veld bevordert natuurlijk de samenwerking in sterke mate, en is in sommige gevallen van 'levens'-belang als het gaat om akties tegen stropende 'vrije' jongens. 'Rangers' Toezicht in het buitengebied, ook buiten de natuurgebieden, is een belangrijke zaak. Op papier lijkt het toezicht in de meeste gevallen goed geregeld te zijn. Echter, in de praktijk zijn het aantal beschikbare toezicht houders, of het aantal uren dat een regiopolitie aan groen-toezicht mag besteden, erg beperkt. Voorkomen moet worden dat bij een volgende reorganisatie/bezuinigingsronde nog meer van deze toezichtstaak verdwijnt. Wat betreft het Oosterscheldegebied hebben de natuurorganisaties dan ook gepleit in het kader van de eventuele aanwijzing van dit gebied als Nationaal Park, om een gedeelte van het nieuwe Park-budget aan te wenden voor versterking van het uitvoerend toezicht. Eventueel zou dat kunnen, analoog aan de situatie in grootschalige Amerikaanse natuurparken, in de vorm van 'rangers'; mensen die zowel als voorlichter en als toezichter optreden. (Een goed voorstel van voormalig gedeputeerde Ventevogel.) GJB Het handhaven van de rust in buitendijkse gebieden is belangrijk voor de wateiwogels. Veelal kunnen onze toezichthouders volstaan met het uitleggen van het hoe en waarom, maar een enkele keer is een proces-verbaal onontkoombaar. 11

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 11