4 li Ook de boomkikker komt in de Oudelandse polder voor. waterpeil staan de afdrukken van de koeienpoten in de bodem ook in het voorjaar vol water. De watertempera tuur van deze minivijvertjes is snel opgewarmd. De bruine kikker en de gewone padden die vroeg in het voorjaar voor nakomelingen zorgen, vinden dit ideale paaiplaatsen. In één van de grote gegraven drinkputten aan de westelijke zijde van de polder is de inrichting toegespitst op de boomkikker en de kamsalamander. In de beschutting van de duinen kunnen deze amfibieën in de uitloop van boom- en struikbeplanting letterlijk hun ei kwijt. De zandige bodem zorgt weer voor een snelle opwar ming van het water. In een andere poel constateert René Beyersbergen duidelijk dat het goed gaat met de ontwikkeling van de Oudelandse polder: 'Deze put is drie jaar geleden gegraven. Aan de oevers zie je soor ten als het vlotgras, biezen, en kranswieren. Met name de laatste zijn indicatoren voor zoet en zuiver water. De flapalgen zijn minder gewenst. De temperatuur van het water speelt een belangrijke rol bij de ontwikkeling van deze plant. Opvallend is verder dat het water in sommige putten roodgekleurd is van de watervlooien. 'Aan een koeienlip of een eendenpoot verplaatsen ze zich snel van de plaats naar de andere', licht de gids van vandaag toe. Aankoop René Beyersbergen is duidelijk gecharmeerd van de jongste aanwinst van de Stichting. Het gebied is beetje bij beetje aangekocht. De uitkomst van een soort ruilverkaveling brengt ook het laatste deel, in handen van Staatsbosbeheer, binnenkort onder beheer van Het Zeeuwse Landschap. Het stuwtje, dat onlangs door waterschap Het Vrije van Sluis is geplaatst, geelt de mogelijkheid om het spel tussen zoet en zout nog beter tot z'n recht te laten komen. '"VY bSjPN. \V 4ÉJi Éfe-* r* Het harig wilgeroosje is beperkt tot de zoetere gedeelten. 16

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 16