Van de redactie Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-562640 Telefax 0113-563729 Postrekening 245740 Bank: ABN*AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie J. van den Boom - G.J.C. Buth - M. Jacobusse - M. van der Jagt - A. v.d. Wees - RJ.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBL1BORN media Zonnebloemstraat 46, Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 0113-250505 Fax 0113-250300 Vormgeving en productie Boom Kollektief, Goes Druk Grafisch Bedrijf Pitman, Goes Foto's en illustraties Chiel Jacobusse 1, 5, 15, 16 Adri Karman 4, 17, 20, 21 Arnold van der Wees 6, 10, 24 Archief HZL 11, 12, 13, 14 Hannie Joziasse 14,16 Omslagfoto Bloeiende graslathyrus in een berm op Zuid-Beveland (foto Chiel Jacobusse) Inhoudsopgave Agenda 2,6 Van de redactie 3 Op zoek naar... zweefvliegen 4 Het Zwin geadopteerd door snoepfabriek Verduyn 5 Ik worstel en kom boven 8 Uit het beheer 10 A midsummer night's dream op de Oosterschelde 12 De Oudelandse polder: zoet en zout op een klein plekje 14 Hij had er al weer zin in 17 De koekoek 19 "Landschap", staat er vermeld in de naam van onze stichting. Behoud en ontwikkeling van landschappelijke en cultuurhistorische waarden is één van de doelstellingen van Het Zeeuwse Landschap. Met het huidige tempo van veranderingen in Nederland is extra is aandacht voor het landschap belangrijk. Mede omdat Het Zeeuwse Landschap hierop in toenemende mate vanuit de achterban aangespro ken wordt, heeft het bestuur besloten de komende jaren meer aandacht te schenken aan de landschaps-doelstel- ling van de stichting. Afgelopen voorjaar heeft een groep planologen in beeld gebracht hoe Nederland er over circa tien jaar zal uitzien. Ze hebben daarvoor alles wat in ruimtelijke ordeningsplannen van de verschillende overheden gepland is op één grote landelijke kaart gezet. Het beeld dat daarbij naar voren komt is dat ten opzichte van de hui dige situatie de omvang van bebouw de omgeving en infrastructurele voor zieningen sterk toegenomen zal zijn. Weliswaar zullen er nog groene ruimten aanwezig zijn, onder andere door de realisering van de nationale ecologische hoofdstruktuur, maar een gave, niet door bebouwing gedomi neerde horizon wordt zeldzaam in Nederland. Een open landschapsbeeld, met ver gezichten en een natuurlijk aandoen de horizon is in Zeeland nu nog in ruime mate aanwezig. Echter, ook hier slibben open poldergebieden de laatste jaren dicht met rekreatieparken of door vestiging van veeteeltbedrij ven. Zowel bij grote als kleine ge meenten breiden bedrijventerreinen zich sterk uit, hetgeen kilometers van te voren al te merken is aan reklame- borden langs de wegen. Er verschij nen te pas en te onpas windmolens in het Zeeuwse landschap, en sommige gemeentebesturen vinden dat ze pas echt meetellen als er hoogbouw in hun gemeente gevestigd wordt. Discussies over landschap en visueel- landschappelijke waarden kunnen vanwege het subjectieve element, de één vindt iets mooi en de andere niet, snel verzanden in een welles-nietes situatie. Toch zijn er uit onderzoek hiernaar wel een aantal algemene feiten bekend. Zo hebben vele men sen regelmatig de behoefte om de bebouwde omgeving enige tijd te ontvluchten en in een meer natuurlijk aandoend landschap te verkeren; zie de duizenden toeristen in Zeeland. Hierbij worden de openheid en de weidsheid van een landschap zoals in Zeeland, met uitgestrekte polders, grote watervlakten en hoge wolken luchten, geassocieerd met ruimte, ongereptheid en vrijheid. Op veel plaatsen in Zeeland wordt de samen hang van het landschap nog als natuurlijk en in harmonie ervaren; de juiste dingen staan op de juiste plaats, met de daarbij behorende schaal en maat. Bekend is ook dat een voor velen fraai landschapsbeeld door slechts enkele 'verkeerde' ingrepen, bijvoorbeeld een plomp verloren hoogbouw bij een harmonieus ge groeid dorpssilhouet, voor goed te niet gedaan kan worden. Voor de Zeeuwse bestuurders ligt er wat betreft zorg voor landschappelijke waarden in feite een dubbele taak. Niet alleen vanwege de eigen bevol king, maar ook wat betreft vele ande re Nederlanders en Zeeland-bezoe kers uit onze buurlanden. Recent heeft de provincie een lovenswaardige aktie ondernomen met het instellen van een nieuwe regeling die de wild groei van reclameborden langs de wegen zal terugdraaien. In het alge meen lijken de bestuurlijke voorne mens voor het landschap, zoals verwoord in het Ontwerp Streekplan Zeeland goed te zijn, alhoewel ze nog wel erg abstract verwoord zijn. (Bijvoorbeeld: "Daarnaast wordt met ontwikkelingsgerichte criteria getracht een zo gunstig mogelijke invloed van nieuwe ontwikkelingen op de ruimte lijke verschijningsvorm te bewerkstel ligen"?) Steun, en eventueel com mentaar vanuit de Zeeuwse maat schappij op het landschapsbeleid zal nodig zijn om ons karakteristieke en waardevolle landschap te behouden. Het Zeeuwse Landschap zal daarbij zijn inbreng leveren, hoewel wij beseffen dat afwegingen hierbij niet altijd even simpel zullen zijn. Gert-Jan Buth 3

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 3