Ik worstel en kom boven door Ger Ruijg Langs de Nolledijk en de duinen bij Vlissingen proberen enige zeldzame Zeeuwse planten tussen drommen badgasten te overleven. En het lukt hun ook nog. Aan de rand van de duinen, nabij het hoogste vloedmerk groeit de zeldzame zeewinde. Deze is goed te herkennen aan de niervormige bladeren. Zeewinde is een plant van de zeereep, die aan overstuiving is aangepast en goed bestand is tegen incidentele overstroming door zout water. De laatste jaren breidde deze plant zich hier behoorlijk uit, maar tijdens de afgelopen winterstormen is er wel een meter zand over gestoven en vrees ik, dat we hem dit jaar zullen missen. Maar ongetwijfeld is hij volgend jaar weer terug. Onderaan de duinen, tussen de bassaltstenen probeert elk jaar een exemplaar van de zeldzame zeekool tot bloei te komen. Afgelopen twee jaar is dat gelukt. Het is een prachtige plant met blauwachtige, dikke vlezige bladeren. De witte bloemen ruiken naar honing. Zeekool sa m en m et Zee post el'ein. Twee jaar geleden stond de plant prachtig in bloei, maar tijdens de werkzaamheden om het strand op tc hogen is er een bulldozer over heen gereden. Bovenstaande foto heb ik vorig jaar genomen. Een dag nadat ik de foto had gemaakt was de plant bij de grond af weggesneden door vandalisten. Ik word hier toch wel een beetje droevig van. Lang niet zo spectaculair als de zeekool maar wel veel zeldzamer is de zeevenkel. De zeevenkel was er vorig plotseling. Hij stond ongeveer een meter of tien verder dan de zeekool. In de spat- zone tussen de basaltstenen. De ge drongen zeevenkel heeft zijn dikke taaie huid nodig als bescherming tegen het zoute water. De zeevenkel behoort tot de scherm- bloemfamilie en is eigenlijk een plant van de rotskusten, maar heeft zich in ons land kunnen vestigen, dankzij het gebruik van steen voor de beschoei ing van dijken. foto de zeldzame zeewinde. 8

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 8