Zeevenkel komt maar op een paar plaatsen voor in Zeeland. Maar op de meeste plaatsen is zij na korte tijd weer verdwenen. Ook bovenstaande plant heeft het afgelopen jaar moeilijk gehad. Eerst had een toerist er zijn luchtbed bovenop gelegd om te zonnen, daarna werd zij tijdens de zomerstorm in augustus zwart gezandstraald. Maar zeevenkel is taai. Meestal komt hij ergens anders weer boven. Blijkbaar worden steeds weer zaadjes aangevoerd van de rotskusten van het Kanaal waar zeevenkel in overvloed groeit. Nabij de eerste strandopgang, half verborgen achter een rij paaltjes groeit ieder jaar de blauwe zeedistel. Deze decoratieve plant, die teveel werd geplukt is nu door de wet beschermd. Aan de blauwe zeedistel worden vele geneeskrachtige eigenschappen toegedacht. Haar latijnse geslachts naam eryngium is afkomstig van het griekse woord eruggarein: oprisping. Deze oprisping zou een remedie zijn Zeevenkel. tegen een opgeblazen gevoel. Gezoete wortels van de blauwe zeedistel werden in de Middeleeuwen in Europa zeer algemeen verhandeld als een afrodisiacum. Dit woord is afgeleid van aphrodite, de godin van de liefde. Het eten van de wortel van de blauwe zeedistel zou sexueel stimulerend werken. Maar het bovenstaande zal niet de reden zijn dat deze beschermde plant elk jaar wordt afgesneden. Waarschijnlijk staat hij nu ergens in Nederland in een droogboeketje. Verder groeien op de dijk nog de agrimonie en de vrij zeldzame bleekgele droogbloem. Deze planten worden weer bedreigd door het Waterschap, dat ieder jaar de akker distels komt bespuiten en krijgen zij ook hun deel van de bestrijdings middelen. Onderaan de dijk staat dan nog de strandbiet, niet erg spectaculair maar wel vrij zeldzaam. Maar we moeten natuurlijk wel reëel blijven en niet al te dramatisch doen. De duinen en dijken nabij het Nollestrand liggen nu eenmaal in een zeer druk recreatiegebied en niet in een natuurgebied. Het is trouwens toch een wonder, dat deze planten zich weten te hand haven. Als rechtgeaarde Zeeuwen worstelen zij door en komen steeds weer ergens anders boven. Blauwe Zeedistel.

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 9