Het VSB Fonds en het nut van 't algemeen De terugtredende overheid. Het is een trend die natuurbeschermingsinstanties heel wat zorgen baart. Krimpende subsidies in een tijd dat er beleidsmatig gezien steeds meer mogelijkheden zijn, terwijl het aantal taken toeneemt. Waren het enkele decennia geleden vaak onbegrip en desinteresse die het verwezenlijken van natuurbescher- mingsidealen in de weg stonden; in de huidige tijd zijn het de financiën die roet in het eten dreigen te gooien. Natuurbehoud en natuurbeheer genieten bijna onverdeelde sympathie, maar... wie zal dat betalen? Particuliere natuurorganisaties als Het Zeeuwse Landschap zijn door subsidiekortingen genoodzaakt om naar alternatieve inkomsten te zoeken. Daarbij spelen particuliere fondsen een belangrijke rol. Het Prins Bern- hard Fonds, de Stichting DOEN, het Anjerfonds en het Wereldnatuurfonds zijn voorbeelden van particuliere fondsen waar de Stichting in de afge lopen jaren met succes een beroep op deed. Last but not least hoort ook het VSB Fonds in dit rijtje thuis. Als het VSB fonds in natuurbescher- mingsland een betrekkelijke onbeken de is, ligt dat zeker niet aan de bij drage die het Fonds levert aan de natuurbescherming in Nederland. Niet alleen het Zeeuwse Landschap, maar ook alle andere provinciale landschappen ontvingen in de afgelo pen jaren steun voor natuurprojecten. Ook instellingen als de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, Vogelbescherming Nederland en de Stichting Het Nationale Park De Hoge Veluwe behoren tot de begunstigden. Via de Unie van Provinciale Landschappen draagt het VSB Fonds ook in aanzienlijke mate bij aan de organisatie van de Week van het Landschap. Voorgeschiedenis De wortels van het VSB fonds gaan meer dan 200 jaar terug. Aan het einde van de achttiende eeuw, in de tijd van de Verlichting, richtten "verlichte" burgers de Maatschappij tot Nut van't Algemeen op. Dat was in 1784. Overal in den lande ontston den plaatselijke afdelingen; "departe menten" in de taal van die tijd. In veel gevallen bestaan die nog steeds; in onze provincie bijvoorbeeld het Departement Noord-Beveland van 't Nut. Geheel in de geest van de ver lichting waren de doelstellingen ambitieus. De intentie was om

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 14