lronken De Week van het Landschap 1997 door G. Gongrijp De twaalf Provinciale Landschappen organiseren van 20 tot en met 28 september voor de 17' keer de Week van het Landschap (zie agenda). Het thema voor dit jaar is: "Onder Je Voeten". Dit keer is er speciaal aandacht voor geologische, archeologische én landschappelijke waarden van de natuur. Sporen van de vaak turbulente ontstaansgeschiedenis van de Zeeuwse natuur zijn vaak nog duidelijk zichtbaar aanwezig. Zo ook in de Yerseke Moer, waar de historische ontstaansstructuur nog volledig intact is. Dit oudland-reservaat staat model voor een periode uit de wordingsgeschiedenis van Zeeland, waardoor de Yerseke Moer in aanmerking komt voor het predikaat "Aardkundig Monument". In de ondergrond bevindt zich nog het zoute veen, wat deels vergraven is voor de zoutwinning in de Middeleeuwen. De ontginningspatronen zijn nu nog steeds in het landschap zichtbaar. Door inklinking van het veen ontstonden hollebollige drassige weilanden, waarin slingerende kreken met hun oeverwallen het reliëf bepalen. Het laaggelegen drassige weide gebied wordt extensief beweid en is daardoor zeer vogelrijk met broedvogels als kievit, tureluur, grutto en kemphaan. In de schrale hooi landen bloeit 's zomers de ratelaar. Maar ook elders in de provincie kunt u kennis maken met boeiende natuurgebieden, waarvan het "fundament" een zaak is van water, wind, stroming, opbouw en afbraak, erosie en opslibbing. landschap. Want ook in het 'vlakke' polderland zijn nog veel resten van de woelige Zeeuwse geschiedenis terug te vinden in de vorm van kreekjes en kreekruggen. Deze variatie heeft niet alleen geleid tot de verscheidenheid in de planten- en dierenwereld, maar ook tot cultuurhistorische ontwikke lingen. Maar laten we niet vergeten dat deze verscheidenheid in de aard kundige opbouw ook een belangrijke eigen waarde vertegenwoordigt voor het onderzoek, het onderwijs en ze ker niet als laatste voor de beleving van het landschap. De bedreigingen Met het verschijnen van de mens in het landschap ontstond er een nieuwe situatie. Hoewel zijn rol in het begin bescheiden was, maakte de natuurlijke bosbegroeiing steeds meer plaats voor landbouwgewassen. De bodem en het natuurlijke reliëf bleven aanvankelijk nog grotendeels ongemoeid, men maakte er vooral gebruik vanLater moest ook de bodem het ontgelden en bepaalden niet langer alleen de aardkundige krachten het uiterlijk van het aardoppervlak. Mede door de technische ontwikkelingen en de be volkingstoename drukte de mens een steeds groter stempel op het land schap en langzaam maar zeker werd het aangepast aan de behoeften van de mens. De grootschalige inpolde ringen in Zeeland getuigen hiervan. Wegen hoefden niet langer over kronkelige, natuurlijke hoogten als oeverwallen en kreekruggen te lopen maar konden dankzij de waterbeheer sing een rechte lijn volgen. Natuur lijke hobbels en kuilen vormden meer en meer obstakels die de steeds mo derner wordende agrarische bedrijfs voering in de weg stonden. De win ning van de bodemschatten, zoals klei, zand, veen en zout veranderden het aanzien van het oppervlak. De zoutwinning uit het met zout ver zadigd veen heeft met name in de Yerseke Moer sterke invloed gehad op het oppervlak. verdwenen soms zelfs geheel. Wegen, huizen en andere bouwwerken nemen veel plaats in en verbruiken veel grondstoffen. Bij de aanleg wordt het aardkundig landschap aangetast of zelfs vernietigd. De aanleg van recrea tieterreinen gaat vaak gepaard met grondverzet. Het natuurlijke reliëf is dan niet voldoende en moet worden omgezet in vijverpartijen en kunst matige heuvels. In natuurgebieden kunnen hoge bezoekersaantallen aan leiding geven tot vernietiging van de begroeiing. In duingebieden kan dit bijvoorbeeld tot verstuivingen leiden op plaatsen waar men het niet wenst. Daar waar de natuurkrachten nog actief waren, is systematisch inge- Aardvormen, zoals kreekruggen en dekzandruggen werden aangetast en m."' <ui Samenspel van mens en natuur. Stuivend zand wordt niet behulp van stuifschermen oppevanjjen. 5

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 5