ProGEO THE EUROPEAN ASSOCIATION FOR THE CONSERVATION OF THE GEOLOGICAL HERITAGE bliek niet vergeten dient te worden! Maar ook het publiek heeft een taak door alert te blijven op ongewenste veranderingen. Behoud van het aard kundig erfgoed betekent behoud van een gevarieerd fundament voor de 'levende natuur' en voor ons allen een verrijking van onze natuurbeleving. andere gebruikt in de ruimtelijke ordening. Want de overheid en diverse provin cies hebben niet stil gezeten. Het aardkundige beschermingsbeleid van de overheid kreeg een nieuwe, inspi rerende impuls in het Natuurbe leidsplan van 1990. Verschillende projecten, waaronder een herziening van de inventarisatie en selectie van de werkgroep zijn of worden uitge voerd. Hoopvol stemt het initiatief van een groep geografen uit de Kring voor Toegepaste Fysische Geografie om te komen tot een platform voor ons aardkundig erfgoed, dat het beleid en het publiek moet voorlich ten en stimuleren. Diezelfde groep geeft sinds kort ook het populaire tijdschrift Aarde en Mens uit. Ook dat is een goede zaak want educatie is van essentieel belang om het draag vlak voor het behoud van het aard kundig erfgoed te vergroten, immers: onbekend maakt onbemind. Op Europees niveau maakt de 'European Association for the Con servation for the Geological Heri tage', kortweg ProGEO zich sterk voor het behoud van het aardkundig erfgoed. Via excursies wordt het pu bliek bekend gemaakt met de aard kundige aspecten van het landschap en het belang van het behoud ervan. Maar met bescherming alleen komen we er niet. Een op aardkundige kwali teiten gericht beheer is evenzeer van belang. Om belangrijke aardlagen zichtbaar te laten blijven, kan dit soms betekenen dat dichte opgaande vegetatie vrijge maakt worden van begroeiing, ten minste als de vegetatie minder waar devol is. In kale gebieden kan die begroeiing de vormen juist accentu eren. Ook het creëren van doorkijkjes vanaf hooggelegen punten zou de beleving van de landschapsvormen kunnen vergroten. Tot slot Het is nu aan de landelijke, provin ciale en gemeentelijke overheden en niet te vergeten de natuurbescher mingsorganisaties om in nauwe sa menwerking met aardkundigen zorg te dragen voor de bescherming en het beheer van ons aardkundige erfgoed, waarbij de voorlichting aan het pu- Vliedbergencomplex Baarsdorp. Vliedbergen behoren tot de oudste sporen van menselijke activiteiten in het lage polderland. .4j. Gerard Gonggrijp Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek Postbus 23 6700 AA Wageningen

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 7