Van de redactie Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-562640 Telefax 0113-563729 Postrekening 245740 Bank: ABN*AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie J. van den Boom - G.J.C. Buth - M. Jacobusse - M. van der Jagt - A. v.d. Wees - R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBLIBORN media Zonnebloemstraat 46, Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 0113-250505 Telefax 0113-250300 Vormgeving en productie Boom Kollektief, Goes Foto's en illustraties Chiel Jacobusse 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17 Adri Karman 6, 7, 14 Arnold van der Wees 1, 16, 20 Omslagfoto Pluizende wilgenroosjes (foto Arnold van der Wees) Inhoudsopgave Agenda 2 Van de redaktie 3 Over tertiaire stranden en verdronken landen 4 Afscheid van een gedreven voorlichter 8 Dynamisch evenwicht tussen dijk en duin 10 Uit het beheer 12 Het VSB Fonds en het nut van 't algemeen 14 In de kraamkamer op de Bol 16 Sponsors bedankt 18 Zomerweelde 20 Dezer dagen houden de gezamenlijke Provinciale Landschappen voor de zeventiende achtereenvolgende keer de Week van het Landschap. "Onder je voeten" luidt dit jaar het thema. In deze week zullen speciaal de aard kundige en archeologische waarden van het landschap belicht worden. Op het eerste gezicht lijkt het alsof er in Zeeland op dat gebied niet al te veel te beleven is. Immers, in aardkundig opzicht is onze provincie nog jong; voor het overgrote deel pas uit de zee verrezen. Bodemvondsten van dui zenden jaren oud zijn zeldzaam in onze omgeving. Toch maakt juist dat jonge karakter voor een belangrijk deel de charme uit van het kijken naar de Zeeuwse bodem. Want landschapsvormende processen zoals aanslibbing, erosie en verstuiving, die elders vaak al duizenden jaren geleden gestopt zijn, zijn in het Zeeuwse Landschap nog dagelijks te bewonderen. Wie een jaar lang bijvoorbeeld de Zwinmonding in haar ontwikkeling volgt, staat versteld van de enorme dynamiek en de daar door veroorzaakte veranderingen. Eén enkele storm kan de situatie radicaal veranderen. Natuurlijk zijn er ook in de Zeeuwse bodem sporen uit het verleden te zien. Een gebied wat er in dat op zicht uitspringt is de Yerseke Moer. Wie dat gebied onder leiding van een gids bezoekt maakt kennis met twee duizend jaar ontwikkeling en veran dering in het landschap. Het aardige is daarbij dat de Moer representatief is voor een groot deel van het Zeeuwse polderland. De sporen zijn hier door allerlei oorzaken bewaard gebleven, terwijl ze elders veelal zijn weggevaagd door moderne cultuur technische ingrepen. Nu geldt de Yerseke Moer als een heel bijzonder reservaat en de waarden worden door Het Zeeuwse Landschap gekoesterd. Weer heel anders is de situatie in de Verdronken Zwarte Polder of op het statige landgoed Ter Hooge. In al die gebieden worden tijdens de Week van het Landschap excursies georgani seerd. Van onze kant gaat het er daar bij vooral om om iets van het werk van de Stichting te laten zien. Waarom moeten de gebieden behou den en beheerd worden en hoe ge beurt dat in de praktijk? Op de excursies zal ook naar voren komen dat er een nauwe relatie is tussen de bodem en de planten- en dierenwereld zoals die zich in een gebied ontwikkelen. De begroeiing op een oeverwal is anders dan de ve getatie in een kom en in een gebied als de Yerseke Moer hebben planten, maar ook dieren zich gerangschikt volgens de patronen die eeuwen ge leden door mensen gevormd zijn. De activiteiten in de Week van het Landschap zijn voor iedereen gratis toegankelijk. En natuurlijk bent u als donateur dubbel welkom. Chiel jacobusse Verdronken Zwarte Polder Vertrek vanaf het parkeerterrein bij frituur 't Gemaal nabij camping De Pannenschuur te Nieuwvliet-Bad. Zaterdag 20 sept. om 14.00 uur. Yerseke Moer Vertrek vanaf het werkschuurtje aan de Reeweg (vlakbij het kanaal). Zaterdag 20 sept. 10.00 uur Woensdag 24 sept. 14.00 uur Zaterdag 27 sept. 14.00 uur Slikken van de Heen Zaterdag 20 sept. om 14.00 uur. Verzamelpunt: U rijdt over de Philipsdam richting Brabant. Vlak vóór de T-splitsing linksaf en terugrijden over de parallelweg tot aan het informatiepaneel op de dijk. Daar rechtsaf en vervolgens doorrijden tot aan het witte hek. Vergeet niet uw laarzen mee te 3

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 3