De toekomst Het unieke karakter van Saeftinghe is een gevolg van de invloeden van zoet en zout water in combinatie met het getijde. De flora en fauna zijn hiervan een afspiegeling. Ook in de toekomst zal de nadruk liggen op het ruim baan geven aan deze natuurlijke fac toren en processen. De officiële doel stelling voor het beheer luidt: 'Het beheer van het Verdronken Land van Saeftinghe zal gericht zijn op behoud en waar mogelijk verdere ontwikke ling van een dynamisch en natuurlijk brakwatergetijdegebied als onderdeel van het Westerschelde estuarium'. Door het ruim baan geven aan na tuurlijke factoren en processen zullen in Saeftinghe verschillende overgan gen aanwezig blijven: - de overgang van water via slik, laag en middelhoog schor naar hoog schor; - de overgang van licht brak in het oosten naar brak in het westen; - de overgang van geul via oeverwal naar kom. Op de hoogste delen in het oosten van het gebied zal het riet zich naar verwachting uitbreiden. Ook is niet uitgesloten dat zich hier in de toe komst struwelen met vlier en wilg ontwikkelen, zeker wanneer het hoge schor verder ophoogt. De kwaliteit van het gebied zal verder worden versterkt door het terrein extensief te begrazen, waardoor van genoemde overgangen een begraasde en een onbegraasde variant kunnen ontstaan. Visdieven broeden met 300-500 paar in Saeftinghe. De zilvermeeuw is de laatste tien jaar sterk toegenomen als broed vogel in Saeftinghe. Dollard is het aantal zwarte ruiters uitzonderlijk hoog, maximaal 1.500 ex. in augustus. Mede door de beëin diging van de jacht in 1989 is het aantal watervogels in de afgelopen beheersperiode flink toegenomen. In 1990 is sinds 30 jaar weer een zee hond gezien. Tegenwoordig huizen op de Platen van Valkenisse, tegen over Saeftinghe midden in de Wester schelde, meer dan 15 zeehonden. Deze dieren foerageren ook in de geulen van Saeftinghe. De terugkeer van deze soort is een aanwijzing voor de verbetering van de milieukwaliteit in de Westerschelde. Daarnaast is het wenselijk dat de oppervlakte buitendijks terrein wordt uitgebreid zodat meer ruimte ontstaat voor erosie en sedimentatie. Ook de ophoging van Saeftinghe wordt daar mee geremd en misschien gestopt. Om deze doelen te bereiken zijn door Het Zeeuwse Landschap twee lijnen uitgezet, het externe beheer en het interne beheer. In het externe beheer worden de ont wikkelingen rond Saeftinghe kritisch gevolgd. Het gaat om ruimtelijke ordening, scheepvaart, de voorgeno men vaargeulverdieping, de water kwaliteit van de Schelde, het gebruik van aangrenzende buitendijkse ter reinen, aankoopmogelijkheden, enz. Bij het ene onderwerp wordt met be trokkenen in overleg getreden, terwijl in andere gevallen via een bezwaar procedure het belang van Saeftinghe onder de aandacht wordt gebracht. Via het interne beheer worden de ontwikkelingen binnen het terrein gestuurd. In Saeftinghe zijn twee thema's van belang: begrazing en recreatie. Op excursie onder geleide van een gids. 12

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 12