vlakte waarop de runderen kunnen grazen, wordt aanzienlijk uitgebreid, terwijl het aantal dieren maar weinig mag toenemen. Zo zal een afwisseling tussen meer begraasde en minder begraasde terreindelen kunnen ont staan. De meeste begrazing zal zich nabij de dijk afspelen. Om dit te bereiken zullen de runderen alleen op een aantal plaatsen langs de zeedijk en gasdant zoet water kunnen drin ken. Ook liggen hier vluchtheuvels die de runderen bij extreem hoog water kunnen gebruiken. Naar ver wachting zal zo de buitenzijde van het schor nauwelijks begraasd worden en ontstaat een gradiënt van begraasd terrein nabij de dijk naar onbegraasd terrein aan de buitenzijde. Ook wordt onderzocht hoe het vertrouwde beeld van schapen op het schor te behouden, al was het maar met een kleine kudde. Recreatie Het westelijke deel, langs het Speel mansgat, is opengesteld voor het publiek. De rest van Saeftinghe kan alleen in excursieverband worden bezocht, onder geleide van een gids. Door deze beperking in de toeganke lijkheid blijft in een groot deel van het gebied de rust gehandhaafd. Ge zien de enorme belangstelling voor zien de excursies in een grote behoef te. Daarnaast zijn de excursies van belang voor het uitdragen van de boodschap van Het Zeeuwse Land schap. Eind 1996 is bij Emntadorp het Bezoekerscentrum Saeftinghe gereed gekomen. Dit zal een grote rol gaan spelen in de opvang van het publiek. In het centrum worden verschillende aspecten van het terrein en het beheer voor het voedicht gebracht. Nabij het bezoekerscentrum is afgelopen zomer in het schor een korte wandelroute aangelegd, zodat bezoekers Saef tinghe op eigen gelegenheid kunnen bezoeken. Ook is het centrum het startpunt van geleide excursies. Op een aantal plaatsen op de zeedijk komen uitzicht- en observatiepunten. Zo kan een groot aantal mensen, op Begrazing Al in het begin van de 20e eeuw werden op Saeftinghe bedrijfsmatig schaapskudden gehouden. Door de moeilijke terreinomstandigheden was het succes van de bedrijven wisselend. Alleen met hard en lang werken, kon den de schapenhouders het hoofd boven water houden. In de jaren zeventig dreigde deze vorm van schapenhouderij uit het gebied te ver dwijnen. Begrazing heeft uit oogpunt t an de doelstellingen van de Stichting een positief effect op flora en fauna en het is een markant onderdeel van de cultuurhistorie van het gebied. Daarom heeft de Stichting zich van meet af aan ingespannen om de schapenhouderij voor Saeftinghe te behouden. Met hulp van subsidies, giffen en sponsoring is dat tot op heden gelukt. De afgelopen jaren is gebleken dat het vrijwel onmogelijk is om op een gezonde financiële basis buitendijks schapen te houden. Daarom is de inzet van runderen sinds 1994 uitge breid. Deze lijn zal in de komende jaren worden voortgezet. De opper- Erosie lanjis de rand van Saeftinghe. Runderbegrazinjf in Saeftinghe. een verantwoorde wijze, kennis ma ken met dit unieke brakwatergetijde- gebied. 1 Bureau Waardenburg bv, adviseurs voor ecologie milieu, Postbus 365, 4100 AJ Culemborg. 2 Stichting Het Zeeuwse Landschap. 3 Lensink R., A.J.M. Meijer J.M. Reitsma 1997. Beheersplan Het Verdronken Land van Saeftinghe 1997-2008. Rapport 97.27, in op dracht van Het Zeeuwse Land schap, Bureau Waardenburg bv, Culemborg. 13

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 13