Zeeuwse Milieufederatie al jaren tot steun van Zeeuws Landschap door Tjeu van Mierlo Coördinator ZMF De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft een jubileum te vieren. De federatie van natuur- en milieuorganisaties in Zeeland bestaat 25 jaar. Een goed moment om stil te staan bij een klein stukje historie, de ZMF als koepelorganisatie, en de samenwerking van de milieufederatie met het Zeeuws landschap. Zilveren en koperen jubileum Eind mei 1997 vaart een schip met een paar honderd vrijwilligers over de Oosterschelde. Ze hebben wat te vie ren. Het zilveren jubileum van de milieufederatie. Er wordt teruggeblikt. Op hoe het begon. Mensen van het eerste uur vertellen erover met passie. Begin jaren zeventig groeit de belangstelling voor de bescherming van natuur en milieu snel. Een aan leiding is de onheilsboodschap van de Club van Rome die waarschuwt tegen milieuvervuiling en het uitputten van grondstoften. In Zeeland organiseren zich actieve mensen in de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ). Het is een felle actiegroep die met zijn blad de Gouden Delta menig Zeeuws bestuurder de stuipen op het lijf jaagt. De VMZ richt acties op de in grijpende industrialisatie van de havens langs de Westerschelde. De vervuilende industrie gaat op de kor rel, Pechinev voorop. Kernenergie is een ander strijdpunt. Binnen de kortste keren sluiten zich 2300 leden bij de vereniging aan. Een andere organisatie die in die tijd wordt opgericht is het Zeeuws Coör dinatieorgaan voor natuur-, land- schaps- en milieubescherming. Het is een meer bedaarde, maar niet minder bevlogen organisatie. In 1974 zijn al 26 organisaties aangesloten. Beide verenigingen fuseren in 1985. De ZMF ontstaat. Een federatie naar landelijk model met een professioneel bureau in Goes, die alle natuur- en milieuorganisaties in Zeeland onder één paraplu brengt, ook het Zeeuwse Landschap. Samen met Natuurmonu menten en het Wereldnatuurfonds is zij de grootste aangesloten organisatie. Wat doet de ZMF De ZMF ziet het als haar taak natuur- en milieubelangen in Zeeland zo goed mogelijk te behartigen. Dat Boottocht op de jubileumdajj ran de ZMF. doet ze op verschillende manieren. Met demonstraties en zelfs blokkades zit er in de jaren zeventig en tachtig veel actie in de ZMF. De laatste jaren zijn acties vooral juridisch van aard. Bijvoorbeeld om grote varkensfabrie ken te weren, of om bouwvergunnin gen voor recreatieparken of glastuin bouw aan te vechten omdat natuur en landschap er ingrijpend door worden aangetast. Overheden en maatschappij erkennen tegenwoordig het belang van natuur en milieu meestal wel. Door die ver grote aandacht hoeft de ZMF niet zo vaak meer naar het actiemiddel te grijpen. Bovendien zijn veel natuur- en milieudoelstellingen in het beleid van de diverse overheden opgeno men. Het komt nu aan op het uit voeren ervan. Voor de ZMF betekent dat een andere positie. Ze is niet alleen maar opponent, maar ook part ner. Ze komt met ideeën om natuur te versterken of milieuproblemen op te lossen. Daar kunnen de aangeslo ten organisaties hun vruchten van plukken. Plan Tureluur Een voorbeeld. In 1992 lanceert de milieufederatie het spraakmakende 'Plan Tureluur'.Een natuurontwikke lingsplan met accent op de gouden randen van de Oosterschelde. Het zal honderden hectares nieuwe duinen, karrevelden, inlagen en moerasvegeta ties opleveren. En terreinbeheerders zullen dat gaan beheren. Inmiddels is er al veel gerealiseerd. Er zit volop vaart in het plan. Landbouwgronden zijn aangekocht, inrichtingsplannen gemaakt en hier en daar gaat de schop al in de grond. Zulke activiteiten komen in nauw overleg met organisaties als het Zeeuws Landschap tot stand. Tussen ZMF en de terreinbeherende organi saties worden goede afspraken gemaakt. Kastanjes Een belangrijke taak van de federatie is het beïnvloeden van natuur- en milieubeleid. Daar maakt de milieu- 16

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 16