Opgavebon federatie veel werk van. De ZMF kiest ervoor de kastanjes uit het vuur te halen als het gaat om onder meer provinciaal milieubeleid, om bestem- mings- en streekplannnen, watcr- huishoudingsplannen en plannen van aanpak om de verdroging te bestrij den. Zo kunnen organisaties als het Zeeuwse landschap zich vooral concentreren op het beheer en het beleid rondom de natuurterreinen. Coördinatie Voor aangesloten organisaties vervult de ZMF een coördinerende rol. Eén keer per maand komen het Zeeuws Landschap en andere provinciaal georganiseerde natuurorganisaties onder voorzitterschap van de ZMF bij elkaar om concrete afspraken te maken over allerhande beleidszaken. Dat kan gaan over landinrichting, ganzenopvang, het nationaal park Oosterschelde, over planologie en visserij. Of over de organisatie van de Scheldedag. Die is half oktober ge houden. Twintig Vlaamse en Neder landse natuur- en milieuorganisaties besloten in het bezoekerscentrum van Saeftinghe voortaan innig samen te werken. Een ander voorbeeld van de coördi nerende rol van de ZMF zijn de waterschapsverkiezingen. Met groene waterschapskandidaten hopen natuur- en milieuorganisaties te bereiken dat er meer aandacht komt voor natuur- en milieu in de waterschapsbesturen. Na raadpleging van de aangesloten organisaties is jongstleden oktober een kandidatenlijst opgesteld voor de verkiezingen die in maart 1998 in het beheersgebied van het waterschap Zeeuwse Eilanden worden gehouden. Gert-Jan Buth is de kandidaat van het Zeeuws Landschap. Hij probeert in het district Schouwen voldoende stemmen te vergaren voor een be stuurszetel. Ook mensen van Staats bosbeheer en Natuurmonumenten zijn gekandideerd. De komende tijd zullen we samen de campagne gaan voeren om de waterschapsbesturen verder te vergroenen. PC+Woonplaats Meldt zich aan als lid van de Zeeuwse Milieufederatie en ontvangt sier maal per jaar Wantij. Wacht met betalen (tenminste 25,- per jaar) op de acceptgiro Deze bon kan portvrij verstuurd worden naar: Zeeuwse Milieufederatie - Antwoordnummer 151 - 4460 WB Goes Ondergetekende Adres Samenwerking De aangesloten organisaties zijn het kapitaal van de ZMF. Logisch dat het wordt gekoesterd. Hoewel de ZMF zich voor alle Zeeuwse natuur- en milieuorganisaties dienstbaar opstelt, is de relatie met het Zeeuws Land schap een bijzondere. Dat blijkt onder andere uit het aparte overleg dat besturen van het Zeeuws Land schap en de ZMF minstens één keer per jaar houden. De besturen bespreken onderwerpen waar beide organisaties belang bij hebben. Zo besloten zij dit voorjaar met steun van Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer, dat de ZMF het ruimtelijk beleid van gemeenten voor hen scherper gaat volgen. Daarvoor is medewerkster Geertje van der Krogt aangetrokken. Vooral in bestemmings plannen kan beleid zijn opgenomen dat gevolgen heeft voor natuurter reinen. Het kan gaan om uitbreidin gen van woon- en industriegebieden, om een torenflat die niet in het land schap past, om grote varkensmeste- rijen die met hun ammoniak schade aan natuur kunnen toebrengen. Ook grondwaterontrekkingen en peil- besluiten van het waterschap krijgen aandacht. Ze kunnen natuurwaarden zowel positief als negatief beïnvloe den. Word lid De kracht van het Zeeuwse netwerk van natuur- en milieuorganisaties wordt in hoge mate bepaald door het als een front optrekken, waarbij de ZMF een centrale rol speelt. De ZMF ontleent haar sterkte niet alleen aan het draagvlak van dertig aangesloten organisaties, maar ook aan het aantal individuele leden. Het huidige aantal van 1600 willen we graag met uw hulp naar de 2000 tillen. Daarom vragen wij u de jarige ZMF een lidmaatschap cadeau te doen. U, een vriend of een kennis ontvangt van ons als blijvend presentje ons kwartaalblad 'Wantij', hét tijdschrift voor natuur en milieu in Zeeland. Help ons aan nieuwe leden. 17

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 17