Beveland. De excursie gaat van start bij de Oesterput, (zie kaartje) en voert afwisselend langs de Ooster- scheldekust en de inlagen en karre- velden langs de binnenkant van de dijk. Op zaterdag 15 februari om 10.00 uur bent u als donateur welkom voor onze speciale eendenexcursie. Tot dan. Bergeenden. Zaagbekken In de winter is het niet al te moeilijk om bergeenden te observeren bij hun fourageeractiviteiten en met een beetje geluk kun je tegelijkertijd kennismaken met wat andere leden van de eendenfamilie. Typerende soorten voor de Deltawateren zijn onder meer ook brilduikers en mid delste zaagbekken. Beide soorten behoren tot de duikeenden, en dat houdt in dat ze hun voedsel -kleine visjes en andere waterdieren- al dui kend bij elkaar scharrelen. Het vergt dan ook wat geduld om ze goed in de kijker te krijgen, want om de haverklap duiken ze onder, zeker als ze in de gaten hebben dat ze geob serveerd worden. De middelste zaagbek is onmiskenbaar door zijn fraai gekuifde kop en het voor een eend opvallend ranke snaveltje. Als je de vogel van heel dichtbij bekijkt zie je dat de snavelranden inderdaad getand zijn. Dat kenmerk hebben ook de twee andere zaagbekken die in de winter in onze regio verblijven; het nonnetje en de grote zaagbek. De "zaagtanden" dienen om te voorko men opgedoken prooien alsnog ont snappen. De twee laatstgenoemde zaagbekken zijn veel schaarser dan de middelste zaagbek. Veelal verblijven ze op binnendijkse waterpartijen zoals kreken en welen. Naarmate het stren ger wintert is de kans om ze te zien te krijgen groter, maar er zijn vaste plaatsen waar ze ook in een middel matig kwakkelwintertje steevast zijn aan te treffen. Sommige terreinen van het Zeeuwse Landschap zijn bij heel veel eendensoorten in trek. Het Krammer- Vertrekpunt excursie. Middelste zaagbek. Volkerak en Saeftinghe bijvoorbeeld, maar ook kleinere gebieden als de Schengekreken, het Groote Gat en de inlaag 's-Gravenhoek. Dat soort gebieden is bij uitstek geschikt om de verschillende soorten in hun doen en laten te observeren. Dat is niet alleen aardig om wat soortenkennis op te doen, maar het biedt ook gelegenheid om de verschillen in gedrag en in terreinkeuze te bestuderen. Naast algemeen verbreide familietrekjes heeft bijna elke soort zijn eigen aardigheden die hem juist van andere eenden onderscheiden. Stof genoeg dus voor een boeiende vogel speurtocht Graag nodigen wij u uit om met ons een speurtocht naar eenden te onder nemen langs de kust van Noord- 21

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 21