Van de redactie Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-562640 Telefax 0113-563729 Postrekening 245740 Bank: ABN'AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie J. van den Boom - G.J.C. Buth - M. Jacobusse - M. van der Jagt - A. v.d. Wees - R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en realisatie PUBLIBORN media Zonnebloemstraat 46, Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 0113-250505 Telefax 0113-250300 Vormgeving en productie Boom Kollektief, Goes Foto's en illustraties René Beyerbergen 5,6 Deltaphot 10 Joop van Houdt/Zeelandia 14,24 Chiel Jacobusse 1,7,8,9,11,12,13, 14,15,18,19,24 Adri Karman 20,21 Petra Sloof 16 Omslagfoto Winter langs het Veerse Meer (foto Chiel Jacobusse) Inhoudsopgave Agenda 2 Van de redaktie 3 Het natte hart van de blikken 4 Om de toekomst van de Westerschelde Uit het beheer 14 Zeeuwse milieufederatie al jaren tot steun van Zeeuws Landschap 16 Eén jaar bezoekerscentrum 18 Op zoek naareenden 20 Sponsors bedankt 22 "Donkere wolken boven het Zeeuwse Landschap" kopte de PZC naar aanleiding van de thema-avond van de gezamenlijke particuliere natuur beschermingsorganisaties. Het was naar mijn gevoel een vlag die niet helemaal de lading dekte. Zeker, als je over het landschap praat op een thema-avond over streekeigen natuur dan passeren de nodige zorgwekkende ontwikkelingen de revue. Welke natuurbeschermer is er blij met het toenemende ruimtebeslag van grote infrastructurele werken als de Westerschelde-oevervcrbinding? Niemand staat te juichen als de horizon ontsierd wordt door nieuw verrezen hoogbouw of weer een nieuw bungalowpark wat tot ieders verbazing nog in de pijplijn bleek te zitten. Maar er is ook het nodige dat tot tevredenheid stemt. Natuur en landschap hebben hoe dan ook een veel zwaarder belang gekregen in allerlei ruimtelijke afwegingen; ze delven niet meer per definitie het onderspit. Het nationale en provinciale beleid zetten in op een flinke uitbreiding van de oppervlakte natuurgebied in plaats van dat er - zoals tot voor kort gebruikelijk- voortdurend stukjes afgeknabbeld worden. Het beginsel dat verlies van natuurwaarden moet worden gecompenseerd is algemeen geaccep teerd. Dat alles betekent een com plete omslag ten opzichte van de situatie van 25 jaar geleden. Geen donkere wolken dus, maar wel vuiltjes aan de lucht. Natuurlijk is de verandering ook geen reden om zelfvoldaan achterover te gaan leunen. Daar is ook beslist geen aanleiding toe, want het feit dat na tuur en landschap meetellen in allerlei besluitvormingsprocessen betekent dat er een toenemend beroep op onze kennis en ervaring gedaan wordt door overheden en particulieren. Dat biedt tal van mogelijkheden en per spectieven, maar natuurlijk blijft het beheer van de aan ons toevertrouwde reservaten op de eerste plaats staan. Het jaar 1997 is bijna voorbij en dat betekent dat medewerkers van het Zeeuwse Landschap voorbereidingen treffen voor het opstellen van het jaarverslag. Elk jaar is dat weer een hele klus die flink wat tijd vergt. Er is een "deadline" waarop iedere mede werker z'n aandeel in moet leveren, zodat zijn chef aan de gang kan om er een samenvattend geheel van te maken. Als dat gereed is volgt er een heel behandelingstraject en voordat dat hele traject doorlopen is zijn de jonge kieviten van 1998 al vliegvlug en hebben de paardebloemen alweer al hun parachuutjes meegestuurd met de wind om de nieuwe vestigingen van 1999 te bezetten. De pasgeboren jonge zilvermeeuwen zullen pas na de eeuwwisseling zelf voor nageslacht zorgen, aangenomen althans dat ze zolang weten te overleven. Ook de dagelijkse gang van zaken krijgt in het jaarverslag aandacht. De beheerswerkzaamheden die gewoon doorgaan, zonder dat je er bij stil staat. Maaien, kappen, snoeien en beweiden worden jaar in jaar uit uit gevoerd en het is juist de continuïteit van die gewone dingen, die de basis voor aansprekende resultaten vormt. Dat wordt soms te gemakkelijk ver geten. Er is een algemene tendens binnen de natuursector om meer zelf regulerende natuur te creëren. Dat wil zeggen dat na de inrichting van een gebied de beheersinspanningen tot een minimum beperkt blijven, en dat de natuur zoveel mogelijk aan zijn lot wordt overgelaten. In grote natuurgebieden kan dat soms, maar in een provincie als Zeeland met zijn versnipperde natuur zijn de mogelijk heden zeer beperkt. Zelfs een groot natuurgebied als Saeftinghe, waarvan onlangs een nieuw beheersplan gereed kwam, vergt flink wat ingrepen om de bestaande waarden intact te houden. Begrazing bijvoorbeeld is essentieel om de functie voor watervogels intact te houden. Overigens biedt de tendens naar meer "natuurlijke natuur" ook heel waarde volle nieuwe inzichten, waar we ons voordeel mee kunnen doen. Natuur beheer anno 1997 blijft een kwestie van evenwicht zoeken tussen continu ïteit en vernieuwing. Chiel Jacobusse 3

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 3