De scheepvaart van en naar Antwerpen vraagt om steeds verdere uitdieping van de vaargeul in de Westerschelde. broedvogels, duidelijk iets te maken met dc Westerschelde". Kan daaruit de conclusie getrokken worden dat de natuurbeschermings organisaties tevreden zijn met het voorstel zoals dat er nu ligt? "Nee! Het voorstel welke is opgesteld door dc Commissie Westerscheldebiedt absoluut niet voldoende compensatie. Ten eerste niet in kwantitatief opzicht. Er gaat zo'n 250 hectare aan schor, slik en ondiep water verloren. De na tuurwaarde van binnendijkse natuur ontwikkelingsgebieden is kwalitatief minder. Om vergelijkbare kwaliteit te verkrijgen is in onze visie 500 a 600 hectare een reële natuurcompensatie. Het huidige advies omvat binnendijks hooguit slechts honderd hectare. Ten tweede zijn wij er niet van over tuigd dat de voorgestelde buitendijkse objecten, welke een onderdeel zijn van de tien concreet voorgestelde projekten in het huidige Advies, echt iets aan natuurherstel opleveren. Ten derde vinden wij de voorgestelde kwaliteitsimpuls voor bestaande natuurbeleidsplanprojecten en kreken- herstel ontoereikend als compensatie voor een heel ander type natuur. Kwaliteitsimpuls wil zeggen dat er voor de natuurgebieden die reeds door natuurbeschermingsorganisaties worden beheerd extra geld per hectare beschikbaar is om een betere kwaliteit te kunnen realiseren. Wij vinden dat geen compensatie, net zo min als krekenherstel want kreken hebben nauwelijks iets met dc specifieke natuurwaarden van de Westerschelde te maken". Welk voorstel/speerpunt zou jij voor stellen om de compenserende waarde van het huidige advies te verbeteren? "Alsgezamelijke nntuur-organisaties hebben wij in een brief aan de Minister aangegeven dat het plan in onze visie onvoldoende natuurcompensatie biedt en dat wij meer zien in natuurontwik keling langs de oevers van de Wester schelde. Zo komt onzes inziens nog een oppervlakte van ruim 300 hectare in aanmerking voor binnendijkse natuur ontwikkeling". Met welke organisaties vindt samen werking plaats en is die brief geschre ven en welke organisaties zijn hier nog meer bij betrokken? "Met de aanduiding 'wij' wordt bedoeld de stichting Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten en dc Zeeuwse Milieufederatie. In feite staan wij voor de hele natuurbescherming, want ook andere organisaties die zich met de natuur bezig houden, zoals de Vogelbescherming of de stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland houden zich met dc Westerschelde bezig. Ook werken we veel samen met de Belgische natuurorganisaties het Instituut voor Natuurbehoud, de Bond Beter Leefmilieu en Natuurreservaten. Onlangs hebben wij een bijeenkomst georganiseerd voor al deze betrokken organisaties. We zetten ons enorm in voor de Westerschelde, maar door samenwerking willen we bijvoorbeeld de uitvoering van de natuurherstel- werkzaamheden, de verbetering van de waterkwaliteit en de lange- termijn visie van het hele estuarium bewaken en er invloed op uitoefenen. De twintig aanwezige organisaties hebben daarover afspraken gemaakt waarmee het startsein is gegeven voor een breed gedragen natuur- en milieu-inbreng in dc hele Schelde-problematiek". In hoeverre zijn het door dc Com missie Westerschelde opgestelde advies en de verdiepingswerkzaam heden definitief? "Men is al volop bezig met het ver diepen van de vaargeul; er wordt al gebaggerd. Dat is definitief daar is niets meer tegen te doen. Dc discussie dat ingreep natuurverlies geeft en dat dit verlies gecompenseerd moet worden is nog volop aan de gang. Vanzelfspre kend is er nog intensief contact tussen dc Kamer en de natuurbeschermings organisaties via hoorzittingen en inspraak. De Minister, die voor dit natuurherstelplan uiteindelijk verant woordelijk is, zal, voor het einde van dit jaar, op basis van het Advies van de Commissie Westerschelde, hierover een standpunt innemen en dit voorleg gen aan de Tweede Kamer. Hoe de bal gaat rollen, zal binnenkort blijken. C.A. 9

Zeeuws Landschap | 1997 | | pagina 9