I Oeverzone van dc Hoojje Platen. vorm is regenwater; per uur wordt ongeveer 50 m' opgevangen en benut als industriewater. Deze hoeveelhe den vallen in het niet in vergelijking niet het benodigde water uit de Westerschelde, dat ongeveer 40.000 m3/u bedraagt. Een deel hiervan (450 iit'/u) ondergaat in de eigen verdampingsfabriek een extra bewer king, waardoor het schone gedesti- leerde w ater verkregen wordt. De rest wordt voornamelijk aangewend als koelwater in de krakers. Het zout gehalte is hierbij geen probleem. Het afvalwater wordt na zuivering geloosd in de Westerschelde. Goede resultaten Het feit dat de zorg voor het milieu bij Dow hoog in het vaandel staat en dat hieraan structureel veel geld en tijd besteed heeft zeker vruchten afgeworpen. Bij het afvalwater wat na gebruik in de Westerschelde geloosd wordt, zijn maatregelen genomen om de lozing te verminderen. Daarbij wordt uitgegaan van een aanpak per afzonderlijke fabriek, waarbij de nadruk ligt op bestrijding bij de bron. Ook wordt het water na gebruik gezuiverd. Hierdoor komt het vaak schoner in de Westerschelde terug dan liet ingenomen wordt. De afvalwaterstroom is de afgelopen 25 jaar met ruim 98 procent vermin derd. De watervervuiling die al was afgenomen van 950.000 naar 35.000 inwoner-equivalenten is, dankzij de bouw van een biologische zuiverings installatie in 1996, nog verder afge nomen naar circa 13.000 inwoner equivalenten. (Inwoner-equivalent is een maat voor vervuiling waarbij lozing wordt vergeleken met de lozing van huishoudelijke vervuilers.) Adoptie Hooge Platen en Paulinaschorren Ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan heeft DOW-Benelux in 1997 een adoptiecontract afgesloten voor de Hooge Plaaten en de Paulinaschor ren. Het bedrijf wil daarmee ook naar buiten toe blijk geven van haar be trokkenheid met de Westerschelde. De Westerschelde is voor Het Zeeuwse Landschap al sinds de op richting een speerpunt in het beleid. De natuurwetenschappelijke betekenis van deze rivierarm die als enige in verbinding zal blijven met de Noord zee is internationaal van groot belang. Niet zo verwonderlijk dat st. HZL in dit gebied dan ook een groot aantal terreinen, bijvoorbeeld het Verdron ken Land van Saeftinghe, het Hooge Platen Complex, de Paulinaschorren, inlaag Hoofdplaat en het Zwingebied verworven heeft. Het doel van de stichting is immers vanaf de oprich ting in 1936 bescherming en instand houding van natuur en landschap. Het unieke van de Westerschelde is wel het karakter van het water: van zout in de monding tot zoet nabij de havens van Antwerpen. Een ander unicum is het vele voorkomen van schorren en slikken. De 860 hectare beslaande Hooge Platen is zo'n com plex van schorren, slikken en zand platen. In 1970 broedden er 5 paar Dwergsterns, een internationaal beschermde vogel. Dankzij het ne men van gerichte beheersmaatregelen, zoals het aanleggen van een dijkje van zandzakken als bescherming tegen de hoge vloeden, is de kolonie gegroeid tot 100 paar en daarmee de grootste van Nederland. Andere broedvogels in dit gebied zijn de zeldzame Visdief en de Grote Stern. Deze laatste werd voor het eerst in 1986 gesignaleerd en behoort nu met 2800 paar tot een van de grootste kolonies in Neder land. Behalve als broedgebied is het gebied ook van grote betekenis als fourageergebied voor bijvoorbeeld steltlopers, de scholekster en de rosse grutto. Zij doen zich tegoed aan diverse slakjes, algjes en andere bodembewoners. Grote aantallen steltlopers fourageren ook op de slikken en schorren voor de Paulinapolder. Het begroeide gedeelte van dit reservaat is een typisch zoutwaterschor, met een zeer kenmerkende plantengroei van onder meer lamsoor, zeekraal, zeealsem en zilte rus. De waarden van deze reservaten blij ven niet vanzelf in stand. De broed- kolonics moeten onderhouden, bewaakt en beheerd worden en ook het handhaven van de rust voor tienduizenden steltlopers vergt de nodige inspanningen. Dankzij de adoptie van deze terreinen door DOW komen er extra gelden voor het beheer van de Hooge Platen en de Paulinaschorren beschikbaar. Totaal stelt het bedrijf, via het Wereldnatuurfonds een bedrag beschikbaar van honderdduizend gulden. Een financiële en morele steun voor de Stichting om de uiterst belangrijke reservaten in de Schelde- monding blijvend veilig te stellen. De Lage springer, tegenover de Paulinaschorren; rijk fourageergebied voor duizenden vogels. De Paulinaschorren. 15

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 15