Hof van Eden in West-Spanje Stichting Landschapsreizen organiseert in 1998 opnieuw natuurreizen naar onder meer Extremadura door P.C. von Meijenfeldt De natuur is grillig in het onherbergzame westelijke deel van Spanje. Na jaren van grote droogte, teisteren nu soms hevige regenval en winden met orkaankracht Extremadura. De bewoners fluisteren respectvol "El Nino", doelend op dit Zuid- Amerikaanse klimaatsverschijnsel, als zou dat eveneens zijn invloed doen gelden op Zuid-Europa. Door sommigen wordt het gebied te gen de grens met Portugal omschre ven als het "extreme Spanje". Bij ogelkenners is het vermaard vanwege het uitbundige vogelleven. Extremadura, zo groot als Nederland, herbergt een landschap van uitersten. De extreme weersomstandigheden hebben er lang het leven bepaald. Hoge temperaturen in de zomer joe gen herders al vroeg in het voorjaar met hun kuddes van schapen, koeien en geiten naar de veraf gelegen hoge re bergweiden. In het late najaar kwa men ze terug naar het milde winter- klimaat op de westelijke hoogvlakten. Nog steeds bestaat deze veetrek van zuid naar noord door Spanje, vaak over een afstand van vele honderden De rijke flora telt ral van fraaie orchideeën. kilometers. De "transhumance" zoals deze veetrek wordt genoemd, wordt door Spaanse natuurbeschermers ondersteund omdat hiermee een stelsel van beschermde veewegen in stand wordt gehouden. De smalle corridors, "canadas" genoemd, vor men zo een netwerk van ecologische verbindingen temidden van oneindige boomweiden, de "dehesas". De dehesas, met onmetelijke aantal len steeneiken en kurkeiken, bepalen in sterke mate de buitensporige natuurwaarde van Extremadura. Na enkele bezoeken aan het gebied heeft iedere vogelliefhebber al gauw meer dan 200 vogelsoorten ontdekt. Hier bij soorten zoals de monniksgier, aasgier, vale gier, rode wouw, zwarte wouw, spaanse keizerarend, slangenarend, zwarte ooievaar, grote en kleine trap. Met wat geluk is zelfs de grijze wouw waar te nemen. In deze Hof van Eden vorm de tinca "El Baldio" nabij het dorp Talavan een oase van rust en natuurrijkdom. Met financiële steun t an de provinci ale Landschappen in Nederland, kocht de Spaanse natuurbescher mingsorganisatie Fonde Patrimonio Natural Europeo enkele jaren geleden een in verval geraakt landbouwbedrijf (finca) van 300 hectaren. In enkele jaren tijd is het omgevormd tot een van de meest belangwekkende terrei nen in Extremadura. Nu broeden er weer kleine trap en slangenarend, en doen in de winterperiode grote aantallen kraanvogels zich er te goed aan de eikels van de steeneiken. De oeheo jaagt er in de nachtelijke uren. Hoewel nagenoeg geen steun werd gekregen van de Spaanse overheid, hebben de Spaanse natuurbescher mers op de finca een formidabel resultaat bereikt. Honderdtwintig hectaren verruigd terrein is opnieuw beplant met steeneiken. Twee grote waterbassins zijn gegraven die het meestal spaarzame regenwater buf feren. Twee schildpadsoorten hebben deze onmiddellijk bezet. Een kudde van bijna 300 merino-schapen en en kele exemplaren van het bijna uitge storven traditionele runderras "Blanca Cacerena" beweiden de boomweiden. Voor dit vee wordt graan verbouwd op een gedeelte van de gronden. Het resultaat hiervan is zodanig goed dat de finca "El Baldio" onlangs als eer ste in Spanje het predikaat "ecologi sche dehesa" ontving. Een opmerke lijke erkenning en een stimulans voor de afzet van ecologisch lamsvlees. Verwacht wordt dat dit een voor beeldwerking zal hebben voor veel landbouwbedrijven in Extremadura. Daarmee bijdragend aan het behoud van de traditionele landbouw en de 18

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 18