Van de redactie Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-562640 Telefax 0113-563729 Postrekening 245740 Bank: ABN*AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie J. van den Boom - G.J.C. Buth - M. Jacobusse - M. van der Jagt - A. v.d. Wees - R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBLIBORN media Zonnebloemstraat 46, Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 0113-250505 Telefax 0113-250300 Vormgeving en productie Boom Kollektief, Goes Foto's en illustraties Hannie Joziasse 1,24 Chiel Jacobusse 4, 5, 6, 7, 14, 15, 21 Anton Baaijens 8, 9 Slagboom 8c Peeters 10 Archief Zeeuws Landschap 10 Provincie Zeeland 11 E. Neve 16 P.C. von Meijenfeldt 18, 19 F. Moyson 20 Rien Lous 21 Omslagfoto "Licht" (foto Hannie Joziasse) Inhoudsopgave Agenda 2 Van de redactie 3 Op zoek naar... boterbloemen 4 Kluut is k(r)oning 6 De vlinderwerkgroep Midden- Zeeland volop actief met karteren 8 Zeehonden terug in de Westerschelde 10 Nederland Natuurland 12 Honderdduizend gulden voor de Scheldemonding 14 Nieuwe archeologische vondsten in het verdronken Land van Saeftinghe 16 Hof van Eden in West-Spanje 18 Uit het beheer 20 Sponsors bedankt! 22 Distels 24 Plattelandsvernieuwing Plattelandsvernieuwing is in. In toe nemende mate duikt dit onderwerp op in beleidsrapporten, zoals het nieuwe streekplan van Zeeland, wor den hierover studiebijeenkomsten georganiseerd, ontstaan er regionale werkgroepen hieromtrent, en krijgen overheidssubsidies een dergelijk label opgeplakt. Wat is plattelandsvernieu wing Eigenlijk is er geen eenduidige defenitie voor te vinden. Een bonte verzameling van initiatieven die de laatste jaren in het landelijk gebied ontstaan zijn, variërend van verblijfs- recreatie op de boerderij tot Vlegel bier, vormen met elkaar het begrip plattelandsvernieuwing. De aanleiding tot de beleidsmatige aandacht voor het buitengebied laat zich in het kort samenvatten als: de maatschappij verandert in snel tempo, en ook de ontwikkelingen in het landelijk gebied. Door de jaren heen is het relatieve economische gewicht van de landbouw afgenomen, terwijl daarnaast een groot deel van de be volking in dit techno-tijdperk in toe nemende mate behoefte heeft aan natuur en landschappelijk aantrekke lijke gebieden. (Driekwart van onze vrijetijdsbesteding heeft te maken met natuur.) Ook wat betreft het Europe se landbouwbeleid vormen deze ont wikkelingen een belangrijk aandachts punt. De kans is reëel dat binnen enkele jaren de subsidiëring van de landbouw in de Europese Unie zal verschuiven van prijs- en afname-ga- ranties naar landbouw in combinatie met zorg voor natuur en landschap. Nu is de plattelandsproblematiek in veel delen van Europese landen schrij nender dan bij ons; ontvolking, onrendabele landbouwbedrijven en verpaupering. In Nederland daaren tegen zijn de huidige grondprijzen hoger dan ooit, en is in veel get allen juist verstedelijking en het dicht slibben van open gebied het grote probleem. Vooral aan dit gegeven zou in Zee land binnen het plattelandsbeleid veel aandacht geschonken dienen te wor den. Open landelijke gebied met een karakteristieke identiteit vormt een groot nationaal belang, en vormt voor Zeeland tevens de belangrijkste pijler onder het recreatie-gebeuren. In feite neemt dit belang jaarlijks toe, aangezien de oppervlakte open land schap, en de daaraan gerelateerde natuurwaarden, landelijk continue afneemt. Het Zeeuwse streekplan geeft onder de noemer plattelandsontwikkeling ruimte voor allerlei dagrecreatieve ontwikkelingen in het achterland. In veel gevallen zullen combinaties van boerenbedrijven met speciale attrac ties, meer wandelmogelijkheden in natuurgebieden, fietsroutes en derge lijke, goed inpasbaar zijn mits een evenwichtige planologische afweging hieraan vooraf gaat. Lastiger kan het echter worden als uitbreiding van verblijfsrecreatie in het polderland aan de orde is. Het streekplan geeft in dit verband, voorlopig nog op beperkte schaal, ruimte om minicampings bij de boerderij te vervijfvoudigen in om vang. Weliswaar met de enigszins verbloemende toevoeging dat het dan een landschaps-camping moet zijn, maar het betreft dan toch een 'dikke' camping. Dergelijke ontwikkelingen zouden beperkt dienen te blijven tot het buitengebied dat direkt grenst aan dorpen of grootschalige recreatie complexen. Hierdoor blijven de plattelandswegen rustig en veilig voor wandelaars en fietsers, ontstaan geen nieuwe recreatie-'eilanden' in het open gebied en blijft het karakteristie ke Zeeuwse landschapsbeeld behou den. Gelukkig stelt het streekplan als voorwaarde dat eerst voor de des betreffende zone waarin recreatieve plattelandsontwikkeling mag plaats vinden een integrale visie voor het ruimtebeleid uitgewerkt dient te worden door de gemeente in kwestie. Op zo'n manier wordt hopelijk voorkomen dat over enkele jaren de mooiste landelijke gebieden van Zeeland recreatief net zo dicht geslibd raken als de meeste delen van ons kustgebied. Gert-Jan Buth

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 3