gen kelkblaadjes zijn ook te vinden bij de behaarde boterbloem; een soort die voor onze contreien min of meer kenmerkend is. De behaarde boterbloem heeft een sterke voorkeur roor een wat brakkig milieu. Het kan zijn dat de bodem op de groeiplaats brak is, maar de plant heeft ook ge noeg aan salt-spray; minuscule drup peltjes zeewater die met de wind in het kustgebied worden meegevoerd. Giftig Net als andere boterbloemen is de behaarde boterbloem giftig voor mens en dier. Het is om die reden dat weilanden helemaal overdekt kunnen zijn met boterbloemen. Het grazende vee mijdt de boterbloemen, en omdat ze met rust gelaten worden kan hun aantal voortdurend verme nigvuldigen. Een oude boerenrcme- die om het aandeel van de boterbloe men terug te dringen is het hooien van het weiland. De concurrentie verhouding met grassen en andere planten wordt dan een beetje recht getrokken en de afgemaaide boter bloemen kunnen verdrongen worden door grassen, klavers en andere planten die het vee wel opeet. Langs de waterkant Bedelaars wisten vroeger de giftigheid van boterbloemen handig uit te bui ten. Ze smeerden zich in met een aftreksel van de blaartrekkende boter bloem en kregen daardoor huiduit slag en blaren. Op die manier slaag den ze erin om er meelijwekkend uit te zien en de mensen makkelijker geld uit de zak te kloppen. De blaar trekkende boterbloem komt alge- trneen voor langs slootkanten en staat dan veelal met de voeten in het water. De plant heeft een grote be hoefte aan voedingsstoffen zoals fos- ifaat en ammoniak, en daarom gedijt ze het beste in min of meer vervuilde sloten. Andere boterbloemen van de water kant krijgen in voedselrijk water juist nauwelijks kansen. De egelboter bloem is in Zeeland vrijwel beperkt tot de duinstreek en de zandige rand van Zeeuws-Vlaanderen, hoewel de plant ook een enkele keer langs kreken of in inlagen in de polders opduikt. Nog veel zeldzamer is de grote boter bloem. Die is aangewezen op plaatsen waar schoon, zoet kwelwater aan de oppervlakte komt en zo'n situatie is bij ons zo zeldzaam dat het aantal groeiplaatsen op de vingers van één hand te tellen valt. Tot slot is er dan nog de gulden boterbloem; een zogenaamde stinsen- plant. De gulden boterbloem is enkele eeuwen geleden als sierplant geïntroduceerd op landgoederen langs de binnenduinrand. In ons eigen landgoed Ter Hooge is de gulden boterbloem in het voorjaar massaal te vinden. Op onze speciale boterbloemenexcursie zullen we zeker niet al de genoemde soorten tegen komen. Maar meer dan de helft moet wel haalbaar zijn. Een aan boterbloe men gewijde excursie voor donateurs wordt gehouden op zaterdag 13 juni om 10.00 uur in het noordelijk deel van de Yerseke Moer. Degulden boterbloem is als stïnsenplant op landgoeden te vinden. Het vertrekpunt staat aangegeven op het kaartje bij dit artikel. Natuurlijk krijgen ook allerlei andere planten volop de aandacht. De behaarde boterbloem; typerend voor licht brakke graslanden. 5

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 5