Oproep vlak achter de zeedijk staat vaak bloot aan zoute kwel. Als er ook nog on- diep, slikachtig water in de buurt is, voldoet dit als een surrogaat-leefge bied voor de kluut. i| De kluut is daarom één van de Zeeuwse broedvogels waarvan de nesten beschermd worden tijdens de werkzaamheden op het gangbare boerenland. Het voorjaar is v oor boeren een zeer drukke periode. Er moet gezaaid worden, bemest, gemaaid en het vee moet de wei in. Boeren die er oog voor hebben, zien zelf die nesten ook wel liggen en werken er omheen of verleggen de eieren zelf ex en. Dit gebeurt ook. Maar het gros ziet de nesten niet lig gen en 0111 deze nesten van te voren op te zoeken, hebben de meesten geen tijd. In dit laatste geval kunnen boeren hulp krijgen van vrijwilligers. In groepjes van twee of drie speuren ze zijn landerijen af op zoek naar nesten. Vooraf wordt met de boer overlegd op welke percelen hij de eerste werkzaamheden gaat uitvoeren en welke werkzaamheden dat zijn. De nesten worden dan vlak voordat de werkzaamheden beginnen gemar keerd. Met de boer wordt afgespro ken op welke manier hij wil bescher men. De eieren kunnen bijvoorbeeld tijdelijk verlegd worden, hij kan zijn machine over het nest heen tillen, hij kan er omheen rijden of zelfs zijn werkzaamheden uitstellen totdat de eieren zijn uitgekomen en de jongen in staat zijn om te lopen. 7 In Zeeland zijn op deze manier in 1997 62 vrijwilligers actief geweest op 85 bedrijven. Samen met boeren hebben zij 497 beschermd op ruim 2000 ha. Bescherming van nesten zoals van de kluut blijkt vooral op bouwland zeer zinvol. Vaak wordt eenzelfde nest een tweede, een derde, soms een vierde en vijfde keer beschermd! Dit komt omdat er meer dere werkzaamheden achter elkaar plaatsvinden. Een stuk bouwland (klei) wordt in de winter geploegd, vervolgens in het voorjaar geëgd, bemest, ingezaaid en w ordt onkruid bestreden verderop in het seizoen. Bij aardappels worden de rillen waarin de aardappelplanten zich bevinden ook nog aangefreesd. De ervaring met bescherming op bouwland die in Zeeland opgedaan wordt, vormt een aanvulling op de uitgebreide landelijke ervaringen, op grasland. Het blijkt bijvoorbeeld dat minder algemene of kritische soorten zoals de kluut ook meeliften met het project. De bescherming van kluten- nesten is een kroning op het project in Zeeland. Als het aan de boeren en de vrijwilligers ligt, is niet de klant koning maar "kluut" is koning! Marianne Lundahl coördinator akker- en weidevogelbescherming Zeeland Onze beschermingsactiviteiten willen we in Zeeland voortzetten en uitbreiden. Wij zoeken daarom nog steeds naar nieuwe enthousiaste vrijwilligers en boeren die mee willen doen, ook elders binnen Zeeland. Het in huis hebben van enige vogelkennis is handig, maar niet strikt noodzakelijk. In maart gaat een cursus "Akker- en weidevogelbescherming" van start, waar zowel vrijwilligers als boeren zich voor op kunnen geven. Door het volgen van deze cursus krijgt iedereen in principe voldoende basiskennis mee om dit seizoen daadwerkelijk in het veld van start te gaan. Weidevogelbescherming vindt plaats vanaf eind maart tot juli. In principe is een vrijwilliger 1 keer per week 4 a 5 uur bezig. Werken met meerdere vrijwilligers in een groep kan tijd besparen. Buiten zijn, praktisch werk, overleg met de boer en eenvoudig onderzoek zijn de kernwoorden waar het om draait. Voor meer informatie en/of aanmelden als vrijwilliger en deelname aan de cursus: Stichting Landschapsbeheer Zeeland te Goes, telefoon 0113 - 230936

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 7