Zeehonden terug in de Westerschelde Wordt Saeftinghe uitgebreid met een zeehondenreservaat? Rond 1980 werd algemeen aangenomen dat de zeehond in Zeeland was uitgestorven. Een enkel verdwaald exemplaar werd gesignaleerd, maar meer dan 2 a 3 per jaar waren het er nooit. Zwervers van elders, zo veronderstelden onderzoekers. Inmiddels lijkt het tij te keren voor de zeehond. Vorig jaar werden maximaal 87 exemplaren waargenomen tijden één telling. De come-back doet zich op verschillende plaatsen tegelijk voor. Eén van de concentraties ligt pal voor de de deur van ons grootste natuurgebied. De Platen van Valkenisse, bij het Verdronken Land van Saeftinghe herbergen vaak weer meer dan 10 zeehonden tegelijk. Henk Zandstra van de Provincie Zeeland (Directie Ruimte, Milieu en Water), en Richard Witte en Pirn Wolf van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) zijn betrokken bij de maandelijkse tellingen van zeehonden. Die vinden plaats vanuit een vliegtuigje waarmee in één tij, tijdens laagwater, het complete Deltagebied wordt afgezocht. Zij vertellen het een en ander over de zeehonden in de Delta, en speciaal in de Westerschelde. Waaraan is het te danken dat er weer een zeehondenpopnlatie in de Wes terschelde leeft? Mijn eerste vraag berust eigenlijk op een misverstand. "Er is geen sprake van een speciale Westerscheldepopulatie, in die zin dat die dieren exclusief in de Westerschel de zouden verblijven" zegt Henk Zandstra. Er is vindt een uitwisseling plaats tussen de verschillende platen in het Deltagebied waar de zeehon den zich ophouden en mondjesmaat is er ook uitwisseling met het Wad dengebied. Wel is het zo dat op de Platen van Valkenisse vrijwel altijd zeehonden verblijven, maximaal tot zo'n achttien exemplaren". Waarom juist daar, is moeilijk te zeggen. Er zijn verschillende redenen. Om te beginnen liggen zeehonden graag op Saeftinghe, met op de achtergrond de Platen van Valkenisse. een redelijk vaste bodem, die direct grenst aan een diepe geul, waarin ze zich bij dreigend gevaar uit de voeten kunnen maken. Platen met een weke slibbodem of een geleidelijke over gang van plaat naar water zijn daar door minder in trek. Wat dat betreft beantwoorden de Platen van Valke nisse prima aan de eisen. Rust speelt ook een belangrijke rol. Een gebied waar intensief gerecreëerd wordt, wordt door zeehonden als permanent leefgebied verlaten. "Zeehonden op platen zijn erg gevoelig voor ver storing" zegt Richard Witte. En al die verhalen over zeehonden die zich tot vlak in de buurt van zwemmers wa gen, of die over grote afstand met een pleziervaartuig meezwemmen? "Dat soort dingen komt zeker voor, want zeehonden in het water zijn niet echt schuwe dieren. Het maakt ook een groot verschil uit wanneer en onder welke omstandigheden een zeehond in aanraking komt met mensen. De gevoelige periode ligt van maart tot oktober, het voortplan- tingsseizoen van de zeehonden. In maart beginnen de dieren zich te vestigen in het gebied waar de jongen worden geworpen, en in de nazomer, zo rond september, vindt de paring plaats. In juni-juli worden de jongen geboren, en die zijn vooral in de eerste maanden heel erg kwetsbaar. Tijdens eb, als de zeehonden op de platen liggen en de jongen gezoogd 10

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 10