Honderdduizend gulden voor de Scheldemonding door Carolien Abrahamse en Chiel Jacobusse DOW Benelux N.V., een mega-concern, prominent aanwezig bij Terneuzen langs de Westerschelde, een bedrijf dat zich met chemie bezig houdt, en daardoor haast automatisch in verband gebracht wordt met vervuiling van lucht en water.... Behoud van een natuurlijk en schoon landschap, iets wat Zeeuws Landschap nastreeft, komt in het rijtje van associaties met DOW niet voor; de belangen van beide organisaties lijken haaks op elkaar te staan. Of valt dat toch wel mee? DOW als bedrijf De vesting in Terneuzen is met circa 2200 werknemers en een oppervlakte van ongeveer 440 hectare de grootste vestiging buiten de Verenigde Staten en de grootste van de 4 vestigingen van DOW Benelux N.V. Deze zijn een onderdeel van Dow Chemical Company, een van de grootste che mische concerns ter wereld waar kunststoffen en chemicaliën gemaakt worden. Producten als auto's, was middelen, medicijnen en huishoude lijke apparatuur zouden zonder kunststoffen en chemicaliën ondenk baar zijn. In Terneuzen worden onder meer ethyleen en propeen, bouwstenen voor kunstoffen en chemicaliën, ge maakt door het kraken (verhitten met druk van stoom) van de grondstoffen NAFTA en LPG. Dit gebeurt in twee krakers, die het hart van het bedrijf vormen. Hun kenmerkende hitte- uitlaat in de vorm van een vlam is soms in de wijde omgeving te zien. DOW en milieu Het is onvermijdelijk dat bij deze chemische processen het milieu belast wordt. Bij DOW wordt veel aandacht besteed om dit zoveel mogelijk te ver mijden, DOW is hierbij een wereld wijde trendsetter. Het toonaangeven de milieubeleid van DOW richt zich steeds nadrukkelijker op recycling en andere manieren om belasting van natuur en omgeving te voorkomen. Het milieubeleid van DOW is geba seerd op het algemene milieubeleid van The Dow Chemical Company, het responsible Care Programma van de chemische industrie en ten derde op eisen die voortvloeien uit specifie ke lokale omstandigheden, waarmee het beleid van de verschillende over heden bedoeld wordt. Onderdeel van dit beleid is het gegeven dat de be scherming van het milieu een onder De broedkolonie van detjrote sterns op de Bol. deel vormt van alle activiteiten en beslissingen. Het doel van het milieu beleid is het voorkomen van negatie ve milieu-effecten, het verminderen van afval en emissies en het zoveel mogelijk tegengaan van het verbruik van schaarse grondstoften in elk sta dium van de levenscyclus van produc ten. Op basis van dit milieubeleid is het milieubeleidsplan (BMP) opge steld. Hierin worden richtlijnen op gesteld voor bijvoorbeeld verzuring, verandering van klimaat, verstoring, milieuzorg (onderverdeeld in lucht-, water-, bodem- en grondwaterveront reiniging en geluidshinder). Centraal staan hierbij de te nemen maatrege len, die door de afdeling milieu, die het milieubeleid naar de praktijk vertaalt, voor elk van de 29 onderaf delingen geconcretiseerd heeft. Con crete maatregelen zijn bijvoorbeeld het aanleggen van een afvalwateraf voersysteem, gescheiden van de af voer van hemelwater, de beëindiging van het gebruik van halonblusmidde- len, een haalbaarheidsstudie naar de reductie van lekverliezen bij bepaalde compressoren, het reduceren van emissies door het aansluiten van vei ligheidskleppen op een fakkel enz. Iedere afdeling heeft een eigen milieucoördinator, maar de verant woordelijkheid ligt op de werkvloer. De 29 fabrieken zijn zodanig ontwor pen dat het grootste deel van de afvalstoffen wordt verzameld om opnieuw te worden gebruikt, ofte worden gebruikt als brandstof. Ook de energiehuishouding is zo opgezet dat energie die in een fabriek ontstaat in een andere nuttig wordt gebruikt. Belang Westerschelde voor DOW De Westerschelde is voor DOW-Ter- neuzen van groot belang. De Wester schelde is een belangrijke transport- weg. Ten tweede is bij de chemische processen veel water nodig. Een deel van het water (450 m3/u) wordt gekocht bij Delta Nuts. Dit betreft zoet oppervlaktewater, wat opgesla gen is in spaarbekken bij de Braak man. Dit vrij kostbare water wordt gebruikt ais proceswater. Een tweede 14

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 14