Otters Juridische processen Jurassic Polderland Mestproject Het Wereld Natuur Fonds steunt uw groene initiatieven! N atuurontwikkeling bij de IJssel Filmproject Welke projecten komen in aan merking voor een AVGN-subsidie? Voor 20.000 scholieren heeft Natuur en Milieu Over ijssel een Ottercourant uitgebracht die boordevol informatie staat over de otter en het zoetwatermilieu. Ook werd hierin de "Otterclub" geïntroduceerd, waarvoor de lezers zich kunnen opgeven. Boomkikker. Het "Mestproject" brengt milieu vriendelijke mestbewerkingsinitiatie- ven in beeld. Hier worden mestbe- werkingssystemen op de boerderijen beoordeeld en ontwikkelingen in een milieuvriendelijke richting gestuurd. Het "Mestproject" is opgezet door een samenwerkingsverband van 31 natuur- en milieu-organisaties, waar onder de Vereniging Natuurmonu menten, Het Waterpakt, Stichting Natuur en Milieu en Vereniging Milieudefensie. De Stichting Werkgroep Behoud de Peel kreeg proceskosten vergoed voor het voeren van juridische procedures tegen intensieve veehouderijbedrijven die ten onrechte milieuvergunningen hadden of die deze vergunning niet correct hanteerden. Deze aanpak heeft geleid tot een mentaliteitsver andering bij de agrariërs. Samen met het JAPI (de organisatie van Jonge Peelboeren) wordt nu gewerkt aan het oplossen van belangrijke knel punten op het gebied van ruimtelijke ordening, water en milieu. Deze samenwerking tussen landbouw en natuurbescherming in de Peel is werkelijk een doorbraak! Jaarlijks reserveert het Wereld Natuur Fonds een bedrag van F x,- voor belangrijke groene initiatieven van anderen. Deze geldsom w ordt door de Adviescommissie Vrije Gelden Nederland, de AVGN, verdeeld in de vorm van subsidies aan projecten. In 1996 werden 48 projecten financieel gesteund. Voorbeelden genoeg 'De Kievit' realiseert NME centrum niet dank aan - de inwoners van Harmeien VSli I i iX) is Hen plan van de Stichting Bromber gen voor natuurontwikkeling en natuurgerichte recreatie in de IJssel- uiterwaarden en stadsranden van Zutphen is in uitwerking. De lokale bevolking zal worden gemobiliseerd voor verdere steun bij de uitvoering van het plan. Door middel van een filmproject gaat het IVN op veel plaatsen in het land aandacht vragen voor de natuur in de directe woonomgeving. Gemeenten en bewonersgroepen worden geïnfor meerd over de natuurwaarden in stad en dorp. Zij weten dankzij dit project welke positieve bijdragen er mogelijk zijn gericht op verbetering van de kwaliteit van de omgeving. Geïnteres seerden krijgen de mogelijkheid zelf de handen uit de mouwen te steken. De Stichting Natuurmuseum Nijmegen kon de reizende expositie 'Jurassic Polderland' opstellen over in Neder land levende amfibieën en reptielen. De tentoonstelling trok in Nijmegen al 5.000 bezoekers en wordt getoond in Leeuwarden, Delft, Apeldoorn en Winterswijk. Het Nederlands natuurbeschermingsbelang moet ermee gediend zijn. Plannen in het buitenland komen niet in aanmerking, tenzij de Nederlandse natuurbeschermings zaak er duidelijk bij is gebaat. Voor aanvragen met betrekking tot de Nederlandse Antillen en Suriname kunt u ook contact opnemen met de secretaris van de ANVG. Aanvragen waarbij een "handen uit de mouwen"-aanpak voorop staat of "actieve participatie" een rol speelt maken meer kans dan bijvoorbeeld een onderzoeks- gericht voorstel. Het project heeft bij voorkeur een ver nieuwend karakter of geeft op andere wijze een impuls aan de natuurbescherming. Het kan gaan om ideeën op het gebied van voorlichting, educatie, terreinbeheer, publicaties, etc. Enkele onderwerpen die het Wereld Natuur Fonds als prioriteit heeft gekozen: - bescherming van waterrijke gebieden, - behoud van de bossen, - terugdringing van het broeikaseffect, - natuurontwikkeling. Verzoeken worden niet in behandeling genomen als: - ten tijde van de aanvraag al verplichtingen voor het project zijn aangegaan, - steun wordt gevraagd voor onderzoek in verband met studiedoeleinden, - het structurele kosten betreft, - de subsidie wordt aangevraagd door overheidsinstanties of particulieren. Hoe dient u een verzoek in bij de AVGN? Een subsidieverzoek kan uitsluitend met behulp van een standaardaanvraagformulier worden ingediend. Dit formulier kan worden verkregen bij Karin van Mierlo- van den Hurk, secretaris AVGN. Zij is -ook voor verdere informatie- telefonisch bereikbaar op dinsdagen van 9.15 - 14.45 uur en op vrijdagen van 9.00 - 12.00 uur, telefoon 030 - 6937304 21

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 21